Gazprom: 'Al ya da öde' devam edecek

0

Gazprom uzun dönemli sözleşmeler sistemini değiştirmeyeceğini açıkladı. Gazprom Export Sözleşme Yapılandırma ve Fiyatlandırma Departmanı Müdürü Sergei Komlev, "Bu sözleşmelerin, 'al ya da öde' prensibi gibi temel bileşenleri varlıklarını sürdürecektir. Ortaklarımız da bu konuda bizimle aynı fikirdedir. Uzun dönemli sözleşmeler, sözleşmeli ortaklarımızla halihazırda ele aldığımız bazı esneklikler de sağlamaktadır." dedi.

 

Basında çıkan haberler üzerine, Gazprom Export Sözleşme Yapılandırma ve Fiyatlandırma Departmanı Müdürü Sergei Komlev, Gazprom Export'un uzun dönemli sözleşmelerle ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Gazprom uzun dönemli sözleşmeler sistemini değiştirmeyi düşünmemektedir. Bu sözleşmelerin, "al ya da öde" prensibi gibi temel bileşenleri varlıklarını sürdürecektir. Ortaklarımız da bu konuda bizimle aynı fikirdedir. Uzun dönemli sözleşmeler, sözleşmeli ortaklarımızla halihazırda ele aldığımız bazı esneklikler de sağlamaktadır." denildi.

 

Uzun dönemli sözleşmelerin sermaye-yoğun gaz sanayinin en temel bileşenlerinden biri olduğunu söyleyen Komlev, "Bu tür sözleşmeler piyasaları daha öngörülebilir kılarken, doğalgaz arz güvenliğini de artırmaktadır." ifadelerini kullandı.

ANKARA,CİHAN