Basın sızdırdı diye, Rusya altın satışını askıya aldı

1

Rusya, bütçe açığını kapatılması için yüklü miktarda altın satışı yapmaktan vazgeçti. İngiliz The Times gazetesine göre basında çıkan haberler yüzünden Rusya Hükümeti altın satışıyla ilgili planları belirlenemeyen bir tarihe erteledi. Gazete bir hükümet yetkilisine atıfta bulunarak, “Basına altın satışıyla ilgili sızdırılan bilgiler yüzünden satışla ilgili planlar belirlenemeyen bir tarihe ertelendi.” yazdı.

 

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, ekonomik kriz nedeni ile oluşan bütçe açığının kapatılması için yüklü miktarda altın satışı yapabileceklerini açıklamıştı. Konu üzerinde çalıştıklarını kaydeden Kudrin, önümüzdeki günlerde daha net bilgi verebileceğini belirtmişti.

 

Rus basını da, Değerli Metal ve Eşya Fonu’nun (Gohran) yıl sonuna kadar Londra borsalarından 50 tonluk bir altını satışa sunacağı bilgilerine yer verdi. Basında yer alan bilgiler bakanlık tarafından yalanlanmazken, Moskova’nın altın satışından 1,7 milyar dolarlık bir gelir elde etmesi bekleniyor. Vedomosti gazetesine konuşan Gohran yetkilisi, SSCB döneminden bu yana ilk kez dev parti altın satışı olacağına dikkat çekerek, satışın miktarı konusunda bilgi vermemişti. Altın satışından elde edilen gelirin Rus federal bütçesine aktarılacağı da kaydedildi.

Rus resmi Rossiyskaya Gazetesi de Gohran kurumunun yaklaşık 45 ton altın satacağını yazdı. Gazeteye konuşan Rusya Kuyumcular Birliği Başkanı Valeri Radişeviç de, bu adımın hükümet tarafından onaylandığını belirterek, “Elde edilen gelir bütce açığının finanse edilmesinde harcanacaktır.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

2009’da gayri safi milli hasılanın yüzde 7,7’sine denk bir açık bekleyen Rusya, gelecek yıl da yüzde 6,8’lik bir açık öngörüyor. Rusya’nın rezerv fonu 78,7 milyar dolara gerilerken, bu rakamın 2010 yılında oluşacak 100 milyar dolarlık açığı kapatması beklenmiyor. Dünyanın üçüncü büyük altın ve döviz rezervine sahip olan Rusya’nın 16 Ekim tarihi itibari ile toplam 423,4 milyar dolarlık bir rezervi bulunuyor. Altın rezervi yüzde 14 artan Rusya’nın toplam altın miktarı 19 milyar dolar değerinde.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan