Rusya ile anlaşma sağlandı, beyaz et ihracatı başlıyor

3

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Rusya'ya beyaz et ve et ürünlerinin ihraç edilmeye başlanacağı müjdesini verdi.

Manisa AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, Rusya Federasyonu ile yapılan görüşmelerin olumlu sonuç verdiğini ve kısa süre içinde bu ülkeye beyaz et ve yumurta ihracatının yapılacağını söyledi. Türkiye'nin Rusya Federasyonu'na beyaz et satamadığını; ancak bu alanda yapılan görüşmelerin ardından önemli gelişmeler yaşandığını ifade eden Eker, "Rusya, Türkiye'deki bazı akretide firmalardan beyaz et almayı kabul etti. Bu da Türkiye'nin beyaz et ihracatı bakımından yeni bir imkan, yeni bir gelişmedir." dedi.

 

Türkiye'nin geçtiğimiz haftalarda da Avrupa Birliği ülkelerine beyaz et ihracatına başladığını hatırlatan Eker, "Bu, Türkiye'nin geldiği açıdan önemlidir. Türkiye, AB ülkelerine uzunca bir süredir beyaz et ve ürünlerini satamıyordu. Ama yapılan görüşmeler sonucunda ihracata başladık. Şimdi de Rusya Federasyonu'na bunu satacak noktaya geldik. Önümüzdeki günlerde bu da hayata geçiyor." diye konuştu.

 

Hububat ürünleriyle ilgili dün itibariyle destekleme primlerinin ödenmesi için müracatların alınmaya başladığını da kaydeden Eker, "Çiftçilerimiz Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla faturalarını ibraz ederek müracat ettikleri takdirde Kasım ve Aralık aylarında toplam 300 milyon lira tutarında pirim ödemesi yapacağız. Tüm çiftçilerimizin bunu bilmesini arzu ediyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye'de ekonmik krize rağmen tarım sektörünün geçen 6 ayda pozitif olarak yüzde 4.6 oranında büyüdüğünü de kaydeden Eker, üçüncü ve dördüncü çeyrekte bunun devam etmesini bekediklerini sözlerine ekledi.

CİHAN