Putin: “GM’nin Opel’i satmaktan vaz geçmesi bize ders olsun”

2

Rusya Başbakanı Vladimir Putin General Motors’un Opel’i Rus-Kanada ortaklığına satmaktan vaz geçmesinin Rusya’nın çıkarlarını olumsuz etkilemeyeceğini söyledi. Karar Rusya’da sürpriz olarak karşılanırken, şirketin hisselerinden yüzde 10 pay alması planlanan şirket çalışanları Almanya’da toplu gösterilere başladı.

Rusya’nın yabancı otomotiv firmaları ile iş yapmaya devam edeceğini, buna Amerikan şirketlerinin de dahil olduğunu ifade eden Putin, “GM’nin Opel’i Magna-Sberbank konsorsiyumuna satmaktan vazgeçmesi Rusya’nın çıkarlarına zarar vermez.” dedi.

GM’nin bu yönde bir karar vermesinin beklenmediğini söyleyen Rusya Başbakanı, “Anlaşmanın imzalanmasının ardından böyle bir karar alan Amerikalı ortaklarımızın orjinal bir iş anlayışı var. Bu karar sadece bizi değil, Avrupa’da da bir çok tarafı etkiledi. Anlaşma konusunda uzlaşı sağlanmasına ve imzalar atılmasına rağmen, GM hiç kimseyi uyarmadı ve hiç kimse ile konuşmadı. Sanırım, bu bize iyi bir ders oldu. Gelecekte bu tür anlaşmalarda bunları da göz önünde bulundurmak gerekiyor.” eleştirisi getirdi.

İflasını açıklayan GM, 10 Eylül’de Opel’i Rusya-Kanada ortaklığına sattığını açıklamıştı. Ancak önceki gün toplanan GM yönetim kurulu Opel’in Rusya-Kanada Magna ortaklığı ile oluşturulan konsorsiyuma satışını onaylamadı. GM Kanada-Rus ortaklığına yüzde 55 hisseyi satarken, yüzde 35’ini elinde bulundurmayı ve yüzde 10’luk hisseyi de çalışanlara ayırmayı planlıyordu.

1862 yılında Adam Opel tarafından kurulan Opel, 1898 yılında otomobil üretimine başladı. 1929 yılında GM tarafından alınan şirketin, yarısı Almanya’da olmak üzere toplam 50 bin çalışanı bulunuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan