Renault, AvtoVAZ’ın kurtarılma operasyonunda öncü rol üstlenecek

10

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in iflasın eşiğinde olan dev otomotiv şirketi AvtoVAZ’ın kurtarılması için 1,87 milyar dolarlık destek açıklaması, Fransız ortak Renault’da memnuniyetle karşılandı. AvtoVAZ’ın yüzde 25’ine sahip olan Renault’un hisselerini korumak için yatırım yapma ihtimalinin yeniden gündemde olduğu kaydedildi. Renault’un hisselerinin artırılarak AvtoVAZ’ın modernizasyonunda öncü konuma getirilmesi gündemde. Daha önce Renault, hisselerini koruyabilmek için yatırım yapacak paraları olmadığını açıklamıştı.

Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan Renault sözcüsü, şirketin yeniden yapılanması yönündeki tüm çalışmaları desteklediklerini belirtti. Sözcü açıklamasında, “Rusya hükümeti ve AvtoVAZ teknoloji, donanım ve üretim platformları çerçevesinde desteğimizi her zaman göz önünde bulundurabilirler.” dedi.

Hükümet kaynaklarından bir yetkili de Reuters’a yaptığı açıklamada, AvtoVAZ’ın yabancı bir ortakla birlikte modernizasyon çalışmalarını yürüteceğini, bunun için de Renault’un şirkette etkin hale getirilmesinin öngörüldüğünü kaydetti. Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitri Peskov, Renault’un hisselerinin artırılarak şirkette etkin hale gelmesi ile ilgili çalışmalardan bilgisi olmadığını söyledi.

Putin hükümet toplantısında destek sözü vermişti

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, önceki gün gerçekleşen hükümet toplantısına aylardır iflasın eşiğinde olan dev otomotiv şirketi AvtoVAZ’ı kurtaracaklarını açıkladı. Putin hükümetin şirkete 54,8 milyar ruble (1,87 milyar dolar) destek sağlayacağını söyledi.

Önceliğin şirketin geciken kredi borçlarının ödenmesi ile ilgili olduğunu ifade eden Putin, bu rakamın toplam 38 milyar ruble (1,3 milyar dolar) olduğu bilgisini verdi. Rekabete açık yeni modellerin üretilebilmesi ve modernizasyon çalışmaları için 12 milyar ruble (410 milyon dolar) gerektiğini ifade eden Putin, istihdamla ilgili de 4,8 milyar rubleye (160 milyon dolar) ihtiyaç olduğunu söyledi. Putin, şirketin alacaklısı olan bankalardan anlayış beklediklerini ifade etti.

100 bin çalışanı var

Kriz öncesi üretim kapasitesi açısından AvtoVAZ Avrupa’nın en büyük otomotiv şirketi olarak faaliyet gösteriyordu. Yerli ve yabancı araba satışlarında 2009’un ilk çeyreğinde yüzde 51’lik bir düşüş yaşanması AvtoVAZ’ın programlarını bozdu. AvtoVAZ şirketi Başkan Yardımcısı Oleg Lobanov geçen ay yaptığı açıklamada şirketin 2,6 milyar dolar borcu olduğunu, bunun karşılanmaması durumunda iflas edebilecekleri uyarısında bulunmuştu. 1970 yılında kurulan AvtoVAZ’ın yıllık 800 bin araç üretim kapasitesi bulunuyor. Bugüne kadar 25 milyon araç üreten fabrikada 100 bin civarında istihdam sağlanıyor. AvtoVAZ’ın 15 farklı modelde ürettiği Lada marka araçların fiyatları 4 bin 800 dolarla, 11 bin 250 dolar arasında değişiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan