Rusya, yurtdışındaki 500 ton altınını geri istiyor

193

Sovyetler Birliği dönemine ait borçları ödeyen Rusya Federasyonu, birliğin kuruluş aşamasında Beyaz’lar tarafından yurt dışı bankalarına kaçırılan 500 ton altının peşine düştü. Sovyetler Birliği’nin çar rejimini reddettiği için ABD, İngiltere ve Japonya bankalarında bulunan dev serveti alamayan Rusya, şimdi ümitli. 1918-20’lı yıllarda Bolşeviklere karşı savaşan Beyaz Amiral Aleksandr Kolçak’ın kendisine ait olduğu belirtilen altını 1919 yılında yurt dışına aktardığı belirtiliyor.

Rusya parlamento alt kanadı Devlet Duması, Kolçak’ın yurtdışı bankalarındaki yaklaşık 500 ton altınını geri alabilmek için kolları sıvadı. Duma Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Konstantin Kosaçev, konuyla ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’na başvurduklarını anlattı. Kosaçev, “Başvurumuzda, Kolçak’a ait altınların ABD, Japonya ve İngiltere’nin hangi bankalarında bulunduğuna ilişkin bilginin netleştirilmesini istedik.” dedi.

Altının yerini eski SSCB yönetimi tespit etmişti

Şimdi Rus milletvekilleri, Beyaz Amiral Kolçak’a ait 500 ton altının Rusya’ya iade edilmesi için ABD, Japonya ve İngiltere yönetimiyle direkt görüşmelerin de başlatılmasını talep ediyor. Aşırı sağçı Vladimir Jirinovski’nin başkanlığını yaptığı Rusya Liberal Demokrat Partisi meclis üyeleri de konuyla ilgili, Rus gizli istihbarat servisi FSB’nin elinde yeterli bilgilerin olduğunu savunuyor.

Liberal Demokratların hazırladığı belgede şu bilgiler yer alıyor: “FSB Merkezi Arşivi’nden edinilen bilgilere göre, Mayıs 1946 yılında SSCB yönetimince, Aleksandr Kolçak’ın talimatıyla yurtdışına aktarılan Rusya’ya ait altınların bulunduğu yerleri gösteren belgeler hazırlandı. Makbuzda, yaklaşık 500 ton altının bazı Japon, ABD ve İngiliz bankalarında bulunduğu belirtilmişti. Örneğin Japonya tarafı da kendi bankalarında bu altınların bir hissesinin bulunduğunu defalarca teyit etmişti.”

SSCB Çar rejimini reddettiği için mirası alamıyordu

Fakat eski SSCB döneminde Kremlin, Kolçak’a ait bu zengin serveti alamadı. Bunun nedeni ise SSCB yönetiminin selefi Çarlık İmparatorluğu’nun yurtdışı borçları ve tüm finans yükümlülüklerini reddetmesi idi. Ama Sovyet Birliği dağılınca Rusya devrim öncesi eski Rusya devletinin yasal halefi olarak ilan etti. Ayrıca Rusya Federasyonu, eski Çarlık borçlarını da ödemeyi de kendi üzerine almış oldu. Şimdi Rus milletvekilleri bu hususu gerekçe göstererek Kolçak’a ait 500 ton altını geri almayı planlıyor.

Rus uzmanlara göre, Moskova bu zengin servetine kavuşursa, bu ülkenin ekonomik durumuna ilaç gibi gelir. Çünkü Rusya bütçe açığını kapatmak için 50 ton altını satışa çıkarmayı bile planlıyordu.

Kolçak kimdir?

Amiral Aleksandr Kolçak, Birinci Dünya Savaşı’nda başarılı bir deniz komutanı idi. Rusya’da Çar 2. Nikolay yönetiminin yıkıldığı Şubat Devrimi sonrasında başa gelen Kerenski ile askeri konularda anlaşamayan Kolçak, Amerika’dan davetiye alıyor. Ancak, ülkede 1917 Ekim Devrimi paltak verince ünlü amiral yönetime gelen Bolşeviklere karşı savaşmayı kararlaştırıyor. Rusya’nın Sibirya ve Ural bölgesinde Beyaz Rus Hükümeti’ni kuran Kolçak, 2 yıl boyunca Bolşeviklere karşı savaşıyor. Kızıl Ordu birlikleri bölgeye yaklaşınca ve yerel gerilla faaliyeti giderek artınca Kolçak hükümeti trenle İrkutsk kentine kaçmak zorunda kalıyor Burada ise kötü bir sürprizle karşılaşan Kolçak, kenti ele geçiren devrimciler tarafından gözaltına alınıyor Bir kaç gün sonra kurşuna dizilen Kolçak buzla kaplı nehirde haç şeklinde kazılan deliğe atılıyor

Rus tarihçileri Kolçak'ın Türk İlyas Kolçak Paşa'nın soyundan geldiğini iddia ediyor Rus tarihçiler, Ukrayna'nın Hotin kalesi komutanı İlyas Kolçak Paşa'nın Rus Mareşali Hristofar Minih tarafından esir alındığını, daha sonra ise Kolçak Paşa'nın Polonya'ya yerleştiğini ve 1794 yılında ise paşanın torunlarının Rusya'ya göçtüklerini belirtiyor.

2008 yılında Kolçak’ın hayatıyla ilgili çekilen Amiral filmi de Rusya’da kilise, liberal, komünistler ve genel olarak toplum arasında tartışmalara neden olmuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan