Rusya’da Mc Donalds’a rakip geliyor

54

Rusya’da krizde de kar etmeyi başaran Mc Donalds restoranlar zincirine yeni rakip geliyor. Uzun süredir gündemde olan Burger King ilk mağazasını Moskova’daki Mega Teplıy Stan ticaret merkezinde açıyor.

Kommersant gazetesine göre, Moskova’da Burger King’in ilk mağazasının açılacağını Mega’nın ait olduğu Ikea şirketi Basın ve Halkla İlişkiler Masası Başkanı Oksana Belayçuk da doğruladı. Fakat Belayçuk, Mega ticaret merkezinde Burger King adına kimin restoran yerini kiraladığına açıklık getirmedi. Gazeteye göre, henüz açılış planları da gizli tutuluyor.

 

Gazetenin edindiği bilgiye göre, Mega’daki yeri Burger King adına, Amerikan şirketinin buradaki yerel temsilcileri Adamant holding ve Şokoladnitsa kafe zinciri kiralamış. Adamant holding Başkanı Yevgeni Guryeviç ise Burger King açılışından haberdar olmadığını iddia etti. Şokoladnitsa başkanı Aleksandr Kolobov ise gazeteye yorum yapmayı reddetti. Fakat Şokoladnitsa’ya yakın bir kaynak Kommersant’a Burger King’in Rusya’da yakın zamanda restoran açacağıyla ilgili bilgileri doğruladı. Burger King şirketi ise olayla ilgili yorum yapmadı.

 

Rus uzmanlara göre, Burger King’in Rus piyasasına girme açısından tam zamanı. Yeni şirketler için piyasada yer yeterli ve kira fiyatları da düşüyor. Burger King ise Rusya’da iyi potansiyel yakalayabilir. Kalite bakımından ülkede Mc Donalds’a alternatif firma da yok. Uzmanlar, beş yıl sonra Burger King’in Mc Donalds seviyesine ulaşabileceğini belirtiyor.

Yerel fast-foodlar McDonalds’a rakip olamadı

Rusya’da 1990’lı yıllarda Mc Donalds’a alternatif yerel Rus fast-food restoranlar açılsa da başarı sağlanamamıştı. 1995 yılında Moskova Belediyesi Russkoe Bistro (Rus fast-foodu) restoran zinciri açmıştı. 1998 yılında yaşanan krizin ardından ise Russkoe Bistro zarar etmeye başladı. İş böyle olunca Belediye Başkanı Yuri Lujkov restoranları Arpikom şirketine devretti.

Kommersant’a göre, Lujkov’un Mc Donalds’a yönelik bu projesi gerçekleşemedi. Gazete, aslında fast-food’un Rus restoran geleneğine ve mentalitesine ters düştüğü yorumunu yaptı. Kommersant, “Ruslar sofrada uzun süre oturmak ister. Madem masa arkasına oturduk, o zaman insan gibi oturup yemek yemeliyiz. Dev plastik bardakta sıçak borş (Rus çorbası) mu sipariş edeceğiz?...” yorumunda bulundu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan