Putin ekonomik krizden çıkışta temkinli iyimser

0

Rusya Başbakanı Vladimir Putin ekonomik destek programının uygulamaya devam ettiğini, ihracata bağımlı ekonominin de resesyon döneminden çıkış sinyalleri verdiğini söyledi. Yabancı yatırımcılarla bir araya gelen Rusya Başbakanı, ekonomik krizden çıkış konusunda ‘temkinli iyimser’ olduğunu açıkladı.

Yerel talebin artırılması için hükümetin çalışmalarını hızlandırdığını ifade eden Putin, “Bankacılık sistemini güçlendiriyoruz. Bütçe açığının kapatılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ancak, krizin üstesinden geldiğini söylememiz için henüz erken.” uyarısında bulundu.

Rusya ekonomisi küresel mali krizin yanı sıra, petrol fiyatlarında yaşanan düşüşten de önemli ölçüde etkilendi. 2009 yılında gayri safi milli hasılanın yüzde 8,5 oranında küçülmesi bekleniyor. Diğer taraftan üçüncü çeyrekte ikinci çeyreğe göre de yüzde 0,6’lık bir büyüme gerçekleşti.

Petrol fiyatlarının yeniden yükselişe geçmesi, enflasyon rakamlarının düşmesi, faiz oranlarında gerçekleşen indirimler ekonomide olumlu algılandı. Ancak uzmanlar, talepte önemli oranda bir artış sağlanmadan krizden çıkıştan söz etmek için erken olduğu değerlendirmesinde bulunuyor.

Yabancı yatırımcıları Rusya’ya davet eden Putin, hükümetin aşırı bürokratik yükleri azaltmaya devam ettiğini kaydederek, “Bizim bu konuda önemli çalışmalarımız var. İstenilen ölçüde hızlı olmasa da, önemli mesafe alındı.” dedi.

Berlin Duvarı’nın yıkılışının 20. yılı kutlamaları nedeni ile de açıklamada bulunan Rusya Başbakanı, duvarın yıkılmasını dünyanın değişimi adına önemli tarihi bir olay olarak değerlendirdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan