Rusya’da ilk İslami sigorta şirketi açılıyor

16

Rusya’da gelecek yıl ilk İslami sigorta şirketi açılıyor. Ülkede İslam dini normlarına göre çalışacak sigorta piyasası ise 2,6 milyar dolar olarak değerlendiriliyor. Uzmanlara göre, 25 milyon Müslümanın yaşadığı Rusya’da böyle bir sigorta sisteminin gelişimi zaman alacak.

Moskova’da taşımacılık işleri yapan Safinat ve Kazan kentinde faaliyet gösteren Alyans Kapital şirketleri Rusya’da ilk tekafül-sigorta firması kurulması konusunda el sıkıştı. Önümüzdeki yıl faaliyete geçecek şirketin ofislerinin Moskova ve Kazan’da açılması planlanıyor.

Cihan Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Safinar Group şirketi Başkan Yardımcısı Şamil Murtazaliyev, klasik sigortadan farklı olarak müşterilerinin de şirketin gelirlerinde payı olacağı müjdesini verdi. Murtazaliyev, “Şirketimizin ismi Tekafül Strahovoya Kompanya olacak. Şirketimiz İslami norm ve değerlere dayalı olarak çalışacak. Biz Rus yasa ve mevzuatları ve İslami kurallara tamamen uyuşan bir mekanizmayı hazırladık. Ve buradan yola çıktık. Hizmetlerimiz arasında müşterilere yönelik otomobil kasko, gayrımenkul ve hacca giden vatandaşlarımızın sigorta işlemleri bulunuyor. Genel olarak İslami normlara göre müşterilere sigorta hizmetleri sunacağız.” dedi.

Türkiye’den de işbirliği bekliyoruz

Safinat Group Başkan Yardımcısı, şirketin teknik hazırlığı çalışmalarında Kuveyt sigorta şirketinden destek aldıklarını da belirtti. Murtazaliyev, “Biz Ortadoğu’da uygulanan klasik takaful sigortacılığı örnek alıyoruz. Bu konuda bize Kuveyt’in First Takaful Insurance Kompany şirketi de teknik hazırlık çalışmalarımızda yardımcı oldu. Ama daha sonraki dönemlerde Türkiye, Suudi Arabistan dahil başka İslam ülkelerinden de işbirliği bekliyoruz.” diye konuştu.

Rusya İslami sigorta konusunda geç kalıyor

Rusya’da İslami normlara göre sigorta şirketlerin açılmasında geç kalındığı değerlendirmesinde bulunan Murtazaliyev, “25 milyon Müslümanın yaşadığı Rusya’da İslam sigorta şirketlerinin hiç faaliyet göstermemesi çok enterasan. Ayrıca şimdi tam zamanı. Çünkü dünyada ekonomik mali kriz var. Bu kriz ortamında Rusya dahil tüm dünya, İslam finans çevrelerinin nasıl ayakta kalarak karşı iş yaptığının farkında. Dünyada İslam bankaların saygınlığı artıyor ve Müslüman olmayan müşteriler de ortaya çıkarak hevesle bu bankalarla çalışma yapıyor, paralarını yatırıyor. Peki biz neden geç kalıyoruz? Uzmanlara göre, Rusya’da bu tür sigorta piyasası potansiyel olarak 2,6 milyar dolar değerinde. Açacağımız sigorta şirketimiz sadece Müslüman vatandaşlara değil, herkese hitap edecek. Çünkü Batı’da görüldüğü gibi İslami sigorta firmaları herkes tarafından ilgiyle faydalanan kurumlar.” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan