Rusya, AvtoVAZ’da Renault’u etkili kılmak istiyor

6

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in dev otomotiv şirketi AvtoVAZ’ın kurtarılacağını açıklamasının ardından, Başbakan Yardımcısı İgor Şuvalov Togliatti şehrinde bulunan fabrikada incelemelerde bulundu. General Motors’un Opel’i Rusya-Kanada ortaklığına satış kararını geri çekmesinin ardından Moskova’nın, AvtoVAZ’da yabancı ortak olarak Renault’u güçlendirmek istediği kaydediliyor. Şuvalov, şirketin yüzde 25’ine sahip olan Renault’un hisselerini artırabileceğini söyledi.

İflasın eşiğinde olan AvtoVAZ’ın kutarılması operasyonunda Renault’un dahil olması gerektiğini kaydeden Şuvalov, Renault’un hisselerini artırması yönünde bir teklifi olması durumunda hükümetin bunu değerlendireceğini ifade etti. Fransız Renault, AvtoVAZ’ın yüzde 25’lik hissesini bir yıl önce 1 milyar dolara satın almıştı.

Renault kararını değiştirebilir

Renault Başkan Yardımcısı Christian Esteve daha önce yaptığı açıklamada ek mali kaynak ayırmalarının mümkün olmadığını, ancak bilgi ve teknoloji desteği konusunda yadımcı olmaya hazır olduklarını açıklamıştı. Ancak, Rusya hükümetinin şirketin borçlarının ödenmesi ve modernizasyon için 1,87 milyar dolar ayırdığını açıklamasının ardından Renault’un kararını değiştirebileceği kaydediliyor.

Ria Novosti haber ajansına geçen hafta açıklamada bulunan Renault sözcüsü, şirketin yeniden yapılanması yönündeki tüm çalışmaları desteklediklerini belirtmişti. Sözcü açıklamasında, “Rusya hükümeti ve AvtoVAZ teknoloji, donanım ve üretim platformları çerçevesinde desteğimizi her zaman göz önünde bulundurabilirler.” ifadelerini kullanmıştı.

Hükümet kaynaklarından bir yetkili de Reuters’a yaptığı açıklamada, AvtoVAZ’ın yabancı bir ortakla birlikte modernizasyon çalışmalarını yürüteceğini, bunun için de Renault’un şirkette etkin hale getirilmesinin öngörüldüğünü kaydetmişti.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, geçen hafta gerçekleşen hükümet toplantısına aylardır iflasın eşiğinde olan dev otomotiv şirketi AvtoVAZ’ı kurtaracaklarını açıklamıştı. Putin hükümetin şirkete 54,8 milyar ruble (1,87 milyar dolar) destek sağlayacağını söylemişti.

100 bin çalışanı var

Kriz öncesi üretim kapasitesi açısından AvtoVAZ Avrupa’nın en büyük otomotiv şirketi olarak faaliyet gösteriyordu. Yerli ve yabancı araba satışlarında 2009’un ilk çeyreğinde yüzde 51’lik bir düşüş yaşanması AvtoVAZ’ın programlarını bozdu. AvtoVAZ şirketi Başkan Yardımcısı Oleg Lobanov geçen ay yaptığı açıklamada şirketin 2,6 milyar dolar borcu olduğunu, bunun karşılanmaması durumunda iflas edebilecekleri uyarısında bulunmuştu. 1970 yılında kurulan AvtoVAZ’ın yıllık 800 bin araç üretim kapasitesi bulunuyor. Bugüne kadar 25 milyon araç üreten fabrikada 100 bin civarında istihdam sağlanıyor. AvtoVAZ’ın 15 farklı modelde ürettiği Lada marka araçların fiyatları 4 bin 800 dolarla, 11 bin 250 dolar arasında değişiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan