Rusya Merkez Bankası rublenin güçlenmeye devam etmesini beklemiyor

2

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sergey Şvetsov, rublenin her zaman güçlenmeye devam etmesini beklemediklerini söyledi. Piyasadan 700 milyon dolar alım yapan banka, Ekim ayında da toplam 15 milyar dolar alım gerçekleştirdi.

Şvetsov değerlendirmesinde, “Diğer para birimlerindeki değişkenlik nispetinde rublede de hareketlilik olabilir. Rublenin güçlenmeye devam edeceğini söyleyerek risk alamam. Faiz indirimleri ruble üzerindeki baskıyı azaltıyor.” dedi. Rublenin güçlenmesinin petrol varil fiyatları ile bağlantılı olduğunu kaydeden yetkili, “Enerji fiyatlarının gerilemesi durumunda, bütçe açığı büyüyecektir. Bu durumda ruble de zayıflar.” öngörüsünde bulundu.

Hükümet rublenin aşırı değerlenmesinin, rekabet gücünü zayıflatacağı gerekçesi ile sağlıklı olmayacağını düşünüyor. Dünya Bankası Rusya ekonomisi ile ilgili yaptığı öngörüde rublenin kriz öncesine göre daha fazla dalgalandığı tespitinde bulundu. Banka, petrol fiyatlarının bu şekilde devam etmesi durumunda rublenin bir miktar daha güçlenebileceğini öngörüyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan