Rus silah sanayi Türkiye’den umudu kesti

129

Rus yetkililer, Türkiye’nin Rusya’dan fazla silah satın almasını beklemediklerini belirtti. Rus basınına konuşan Askeri Teknik İşbirliği Federal Servisi Başkan Yardımcısı Vyaçeslav Dzirkaln, Türkiye ile gelişen ilişkilerin eski sorunların çözülmesine katkı sağlayabileceğini belirtti.

Ankara-Moskova arasındaki askeri-teknik işbirliğine değinen Dzirkaln, “Bugün Türk tarafı bizimle işbirliğine ilgi duyuyor. Burada olay en fazla teknoloji alımıyla ilgili. Türkiye’nin geniş çapta bizim silahımızı satın alacağını beklemiyoruz. Bizim bazı temaslarımızın fazlalaşması, Türkiye Jandarma kuvvetlerine yönelik 18 Rus helikopterin sevkiyatına ilişkin eski sorunun çözülmesine katkı sağlayabilir. Şimdi sözleşmenin yerine getirilmesi Oboronprom (Rus helikopter üretim şirketi) kurumuna devredilmiş durumunda. Bu kurum da bu tür çalışmaların yerine getirilmesi için yetki bulunuyor.” diye konuştu.

Rus yetkili, ABD’nin Rosoboroneksport’a (Rusya’nın yurtdışına silah satabilen tek kurumu) yaptırım uyguladığı için sıkıntılarının olduğunu anlattı. Dzirkaln, “NATO Rus helikopterlerinin geniş şekilde kullanımına sıcak bakmıyor. Bunun nedeni ise ABD’nin halen eskisi gibi Rosoboroneksport’a yaptırım uygulaması. ABD’nin ise NATO’daki yeri fazlasıyla büyük.” dedi.

Rusya silah ihraç firması Rosoboronexport yetkilisi Aleksander Miheyev Türkiye'nin Rus saldırı helikopterleri Mi-28'lerin alımı ile ilgili ciddi olarak ilgilendiğini açıklamıştı. Haziran ayında Moskova’ya gelen bir heyetin Mi-28 elikopteri almak için görüşmelerde bulunduğu kaydedilmişti.

Türkiye ABD’den 1970’li yıllarda aldığı AH-1P/S Cobra helikopterlerini modernize etmek istiyor. Mart 2007’de yapılan ihalede Erdoğan ismi verilen Rus-İsrail yapımı Ka-50-2 model helikopterler başarılı olamadı. İhaleyi kazanan Anglo-İtalyan AgustaWestland firmasının modernize edilmiş Cobra'ları Türkiye'ye ancak 2015'de teslim etmeye başlayabilecek. Bu durumda Türkiye terörle mücadelede kullanılmak üzere Rusya’dan helikopter satın alabileceği kaydedilmişti. Makul bir fiyat belirlenmesi durumunda 10’un üzerinde planlanan rakamın 32’ye kadar çıkarılabileceği iddia edilmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan