Turkcell, Türkiye'nin şirketi olarak kalacak

13

Türkiye'nin en büyük GSM operatörü Turkcell'in 3 ortağı arasındaki çekişme yeni bir boyut kazandı.

İsveçli TeliaSonera ile Rus Alfa (Altimo), hakim ortak Çukurova Grubu'na karşı güçlerini birleştirme kararı aldı. Bu durum, 'Turkcell yönetimi yabancılara mı geçiyor?' endişesi doğururken, şirketin genel müdürü Süreyya Ciliv, "Hissedarlar arasında bazı sıkıntılar olabilir ama Turkcell, Türkiye'nin Turkcell'i olarak kalmaya devam edecek." dedi. TeliaSonera ile Alfa, Turkcell'de bulunan doğrudan ve dolaylı hisselerini New York Borsası'nda işleme açık yeni bir şirket çatısında birleştireceklerini açıklamıştı. Böylece İsveçli ve Rus ortakların Turkcell'deki paylarının toplamı yüzde 42'yi bulacak. Buna iki Rus ve Kazak yatırımcının elinde bulunan yüzde 8,22'lik hissenin de eklenmesi durumunda TeliaSonera-Alfa ortaklığının, Turkcell'deki doğrudan ya da dolaylı hisse oranının yüzde 50,22'ye ulaşacağı öne sürülüyor. Bu durumda Mehmet Emin Karamehmet'in patronu olduğu Çukurova'nın, yönetimde azınlığa düşeceği belirtiliyor.

Şirketin 9 aylık bilanço sonuçlarını açıklayan Genel Müdür Ciliv'e, ortaklık yapısıyla ilgili tartışmalar konusunda çeşitli sorular yöneltildi. Bunları cevaplayan Ciliv, Turkcell'in ortaklık yapısının geçmişte de tartışıldığını, bundan 10 yıl sonra da hisselerin değişmesi konusunda birçok ihtimal olabileceğini söyledi. Halka açık bir şirket olduklarına dikkat çeken Genel Müdür, "Onlar hissedarlar arasındaki olaylardır. Biz kendimizi Türkiye'nin şirketi olarak görüyoruz. Turkcell, Türkiye'nin Turkcell'i olarak kalmaya devam edecek. İşimize odaklandık, yola devam." diye konuştu. Ciliv, bir gazetecinin 'Şirket, İMKB'den çıksa bile mi?' sorusunu ise, "Öyle bir konunun mevzubahis olduğunu düşünmüyorum." cevabını verdi. Ciliv, bu tartışmaların şirketin performansını etkilemediğini, bundan sonra da etkilemeyeceğini aktardı.

DOKUZ AYLIK KÂRI 1,5 MİLYAR TL

Turkcell, bu yılın ilk 9 ayında 1 milyar 449 milyon TL kâr etti. Şirket, yılın üçüncü çeyreğinde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,4 gerileme ve bir önceki çeyreğe göre yüzde 27,6 oranında artışla 497 milyon lira net kâr açıkladı. Genel Müdür Süreyya Ciliv'in verdiği bilgiye göre Turkcell Grup'un konsolide gelirleri geçen çeyreğe göre yüzde 7,4'lük artışla ve yıllık yüzde 3,7'lik azalmayla 2 milyar 368 milyon lira olarak gerçekleşti. İlk 9 aylık dönemde ise 6 milyar 676 milyon TL'lik konsolide ciro elde edildi. Ciliv, kâr ve gelirlerin, arabağlantı maliyetleri, her yöne tarifeleri ve iştiraklerin azalan katkısı sebebiyle düştüğünü dile getirdi. Turkcell Genel Müdürü, ekonomik krizin bitmesiyle birlikte 2010'da gelirlerini ve kârlılığı yüzde 10 artırmayı hedeflediklerini anlattı. Süreyya Ciliv, pazarın 3G ile hareketlendiğini belirterek, "3,9 milyon Turkcell'li '3G'ye geçmek istiyorum' diye başvurdu, bunların 1,8 milyonu 3G'yi aktif olarak kullanıyor." dedi.

Saç kurutma makinesi kullanmıyorum

Süreyya Ciliv'e basın toplantısında baz istasyonlarının sağlığa zararlı olduğuna ilişkin iddialar da soruldu. Ciliv ise bu soruya esprili bir cevap verdi: "Burada ciddi problem var, vatandaşımız doğru bilgilere sahip değil. Hurafeleri değil bilimin verilerini vatandaşlara anlatmalıyız. Yersiz yere insanlar bazen çok endişeleniyor. Saç kurutma makinesinin yaydığı emisyon, baz istasyonundan çok daha fazla. Biz o yüzden saç kurutma makinesini kullanmıyoruz, cep telefonunu kullanıyoruz." Ciliv, baz istasyonunun yaydığı emisyondan korkanların güneşe de çıkmaması gerektiğini dile getirdi.

Zaman