Rusya kapıları açtı, tavukçular ihracat için gün sayıyor

2

Avrupa Birliği (AB)'nden 6 yıllık bir mücadele sonucu vize almayı başaran beyaz et sektörü, Rusya'nın da kapıları açmasıyla bayram havasına girdi. Yıllık 1,2 milyon ton beyaz et ithalatıyla dev bir pazar olan Rusya, Türkiye'den ihracata yeşil ışık yaktı.

Eylül ayında Türkiye'ye gelen 11 kişilik Rus heyeti, yaptığı incelemeler sonucu 6 firmaya izin verdi. AB onayı da olan Beypiliç, Erpiliç, Banvit, Şeker Piliç, Keskinoğlu ve Şen Piliç, Rusya'ya ihracata başlamak için gün sayıyor. Rusya'dan gelecek talepleri karşılamak için hazırlıklarını sürdüren firmalar, şimdiden yatırıma başladı. Sektörün önemli temsilcilerinden Şeker Piliç, üretimi artırmak için 20 milyon dolarlık yatırımla Bandırma'ya 14 bin metrekarelik kesimhane kuruyor. Beypiliç ise, önümüzdeki dönem üretimini yüzde 20 artırmayı planlıyor. Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Genel Sekreteri Yüce Canoler, Rusya'nın bu kararının Irak'la hızlı bir çıkış yakalayan sektörü daha da büyüteceğini belirtiyor. Canoler, "Rusya beyaz et ihracatı ilk etapta 50 bin tonu bulur." dedi.

Geçtiğimiz eylül ayında Türkiye'ye aralarında üst düzey yetkililerin de bulunduğu 11 kişilik bir Rus ekibi geldi. Entegre tesisleri, veteriner kontrol ve araştırma enstitülerini, sınırlardaki veteriner kontrol noktalarını ve il laboratuvarlarını inceledi. Görüşmeler sonucu Rusya, Türkiye'deki bazı firmalardan piliç eti almayı kabul etti. Rusya'nın kararının beyaz et sektörüne önemli bir fırsat doğurduğunu belirten Canoler, ihracatın fiilen başlayabilmesi için Rusya'nın 1990 yılında şap hastalığını gerekçe göstererek Türkiye'ye uyguladığı yasağı resmen kaldırmasını beklediklerini kaydetti. Canoler, "İki aya kadar ilk partinin gönderilmesini bekliyoruz." dedi. Beypiliç Genel Müdürü Sait Koca, Rus firmalarıyla şimdiden bağlantıya geçtiklerini belirterek, Burger Kings'le Rusya'da yeni açılacak fast food restoranlarının tavuk eti ihtiyacını karşılama konusunda anlaştıklarını aktardı. Şeker Piliç Genel Müdür Yardımcısı Emre Bor'a göre sektörün Rusya'da işlenmiş ürünlerde rekabet şansı daha yüksek. Artık Rusya'ya ihracat konusunda herhangi bir engel kalmadığını belirten Bor, Türk firmalarının Rusya pazarında Amerika'nın hakimiyetini sarsabileceğini iddia etti.

ZAMAN