Rusya ve AB enerjide ‘erken uyarı’ anlaşması imzaladı

0

Rusya ve Avrupa Birliği enerji sevkıyatında yaşanan sorunlara erken müdahalede bulunabilmek için işbirliği anlaşması imzaladı. Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko ve AB Enerji Komiseri Andris Piebalgs’in parafe ettiği anlaşmayla, enerji sevkıyatının güvenli bir şekilde gerçekleşmesi ve olağanüstü durumlarda zararın en aza indirilmesi hedefleniyor.

Moskova’da imzalanan dökümanda ‘erken uyarı sistemi’nin çalışma prensipleri, uzmanların işbirliği oluşturma yöntemleri, sorunların engellenmesi için yapılacak çalışmalar, ve sorun çıktığında yapılacak çalışmalar yer alıyor. Yeni mekanizma sadece doğalgaz sevkıyatı ile ilgili değil, petrol ve elektrik alanındaki işbirliklerini de kapsıyor. Erken uyar sisteminde ortak denetim, bilgi paylaşımı ve diğer tedbirler de öngörülüyor.

İmza sonrası bir açıklama yapan Piebalgs, “Geçmişte yaşadığımız acı tecrübelerin sonucu olarak bu mekanizmayı kurduk. Enerji ulaşımı konusu çok hassas. Politik problemlerden uzak bir şekilde ele alınması gerekiyor.” dedi.

Ukrayna ile yaşanan soruna da değinen AB Enerji Komiseri, “Son tüketici doğalgaz ödemesini yapmalı. İMF kısa vadeli çözüm olabilir. Ukrayna’nın ödeme sorununu çözmesini ve yeni sorunlar oluşmamasını ümit ediyoruz.” temennisinde bulundu. Ödeme dışında Kiev açısından bir sorun olmadığını düşündüğünü kaydeden Piebalgs, “AB Rusya ile uzun vadeli güvenilir bir enerji partneri olarak ilişkilerini geliştirmek istiyor.” ifadelerini kullandı. Şmatko da yaptığı değerlendirmede Ukrayna’nın doğalgaz alt yapısının iyileştirilmesi için gerekli desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan doğalgaz sorunu nedeni ile Avrupa sevkıyatı Ocak 2009’da iki hafta süre ile kesilmişti. Ödeme sorunu yaşayan Kiev’in yeni yıl da benzer bir soruna neden olmasından endişe ediliyor. Kiev İMF’nin kredileri gecikirse, Gazprom’un borçlarını ödeyemeyebilecekleri uyarısında bulunmuştu. Rusya Başbakanı Vladimir Putin de geçen hafta yaptığı açıklamada, Kiev’in Rus doğalgazını çalması durumunda vanaları yine kapatmakla tehdit etmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan