Putin otomotiv sektörünü desteklemeye devam ediyor

1

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, AvtoVAZ’ın kurtarılması ile ilgili 2 milyar dolara yakın nakit destek açıklamasının ardından, şimdi de Tataristan Cumhuriyeti’nde bulunan dev kamyon fabrikası Kamaz’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Tataristan Cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev’le birlikte fabrikayı gezen Putin, dizel motor üretimi gerçekleştirecek yeni üretim hatlarını hizmete açtı.

Yeni motorların Rusya-ABD ortak üretimi Kamminz-KAMA yeni model kamyonlarda kullanılması planlanıyor. Fabrikada detaylı bilgi alan Putin, fabrika personeli ile görüştü. Putin yeni hattın açılışını işçilerle birlikte düğmeye basarak gerçekleştirdi. Kamaz’ın yeni motorlarının maliyetinin eski motorlara göre yüzde 5 daha pahalı olması bekleniyor.

1969 yılında inşa edilen Kamaz kamyon fabrikası, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri içinde en büyük kamyon üretim fabrikası olarak biliniyor. Fabrikada üretilen araçlar BDT ülkelerinin dışında Avrupa, Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkelerine de ihraç ediliyor.

Fabrika yeni hattın işletime açılması için 2,7 milyar ruble (1 milyar dolar) yatırım gerçekleştirdi. 2010 yılında 7 bin motor üretecek hat, kapasitesini 2015’de 25 bine çıkaracak.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan