Rusya’da 89 rubleden (3 dolar) ucuza votka satmak yasak

7

Rusya önümüzdeki yıldan itibaren 89 rubleden ucuza votkanın satılmasını yasakladı. Domuz gribi ile mücadele eden ülkede insanların maskelerin altından alkol almaya çalışmaları dikkat çekti.

Rusya Federal Alkol Ürünleri ile Denetim Dairesi (Rosalkogol) ülkedeki votka dahil yerel ve ithal alkollü içeceklerle ilgili yeni fiyat listesi hazırladı. Rosalkogol web-sitesinde yayınladığı fiyat projesinde bir şişe votkanın 89 rubleden ucuza satılamıyacağı belirtildi. 1 Ocak 2010'dan itibariyle yürürlüğe girecek kurallara uymayanlar ise 100 bin ruble (3500 dolar) para cezasına çarptırılacak. Daha sonraki uygulamada ise ticari işletmenin alkol satma izininin iptal edilmesi yer alıyor.

Rusya yeni zamlarla hem sert alkollü içeceklerin tüketimini kısmak hem de bütçe açığını kapatmayı amaçlıyor. Kasım ayı başlangıcında Rusya parlamentosu alt kanadı Duma bira ve alkollü ürünlere yönelik vergilerin üç kat artırılmasını öngören yasayı onaylamıştı. 450 milletvekilinin bulunduğu parlamentoda 315 milletvekilinin desteği ile çıkan yasa, 2010 yılında bütçeye 2,24 milyar dolar ek gelir getirmesi bekleniyor. Yeni yasa ile vergiler 3 rubleden 9 rubleye çıkıyor. Sigara vergilerine de yüzde 30-50 arasında değişen oranlarda zam geliyor. Yeni zamlar 1 Ocak 2010'dan itibaren uygulamaya konulacak.

Maaşı ile 10 kat daha fazla votka alabiliyor

Rusya Halk Sağlığı Dairesi (Rospotrebnadzor) Başkanı Gennadi Onişenko daha önce yaptığı açıklamada eskiden maaşıyla 40 şişe vodka alabildiğini, şimdi ise 464 şişe alma imkanına sahip olduğunu belirtti. Böylelikle vodkanın aşırı derecede ucuzladığını vurgulamaya çalışan Onişenko, alkol fiyatlarının en az iki kat artırılması gerektiğini savunuyor.

Duma millenvekilleri de yeni uygulama sayesinde içki içenlerin oranında düşüşün yaşanacağına inanıyor. 2012 yılına kadar yıllık kişi başına alkol tüketim miktarının 18 litreden 14 litreye kadar düşmesi bekleniyor. Rusya dünyada kişi başına en fazla alkolün tekitildiği ülke olarak biliniyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan