Türk güvenlik güçlerinden Rusya’ya: Altın holdingin Türkiye’de mağazası yok

15

Rus istihbarat servisi FSB’nin altın ve mücevher kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle özel operasyon düzenlediği Moskova’daki Altın holdingte ele geçirilen ürünlerin Türkiye’de üretilmediği belirtildi. Ayrıca İstanbul’da Altın holdinge ait herhangi şirketin de bulunmadığı ifade edildi.

Rusya’nın Rosbalt haber ajansına konuşan bir Rus istihbarat yetkilisi, Altın holdingiyle ilgili FSB’nin Türkiye’ye gönderdiği inceleme mektubuna yanıt aldıklarını anlattı. Rus yetkiliye göre, mektuba yanıt veren Türk güvenlik güçleri Altın holdingte ele geçirilen altın ve mücevharatın Türkiye’de üretilmediğini belirtti. Yanıtta Türkiye’de Rus Altın holdingine ait herhangi bir şirketin, ayrıca holdingle ilişkileri bulunan firmaların da tespit edilmediği kaydedildi.

Daha önce Rus basınında çıkan haberlere göre, FSB altın ve mücevharat kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla başlatılan Altın holdingin İstanbul ayağını ortaya çıkarmıştı. Soruşturmanın tamamlanabilmesi için şirketin yurt dışı bağlantılarını araştıran FSB, Türkiye’den destek talebinde de bulunmuştu. FSB’den yapılan açıklamada, "Bu ofiste küçük çaplı Türk üreticilerinden mücevherler satın alınarak bu malların Rusya'ya kaçak sokulması için hazırlık yapılıyordu." kaydedilmişti.

Rus istihbarat servisi, Ekim ayının başından itibaren Rusya genelinde perakende mağazası bulunan “Altın” holdinge ait farklı kuyumculuk mağazalarında altın kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle aramalar gerçekleştirmişti. İnceleme kapsamında şirketin üst düzey yetkilileri göz altına alınırken, FSB ayrıca "Altın" firmasının yurtdışı bağlantılarını da incelemişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan