Rus futbolcular milyonlarını nasıl değerlendiriyor?

7

Rus futbolcular son on yılda milyon dolarlar kazanmaya başlayınca paralarını başta gayrimenkul olmak üzere, çeşitli alanlara yatırarak işadamlığına soyundu. Rus basınında çıkan haberlere göre, ticaretten anlamaz denilen Rus futbolcu bile alın teriyle kazandığı parasını nasıl değerlendireceğinin hesabını yapıyor.

Rusya’da bugün futbol yıldızları her sezon için bonus dahil ortalama 2-3 milyon avro alıyor. Bu paralar ise yatırım ister. İşte problem de burada. Hatta en saf futbolcu bile şunu anlamaya başladı: Bu paralarla onlarca Mercedes araba alınabilir. Bazılarının aklına ise yatırım yapmak geldi. En kolay yatırım ise gayrımenkul olarak görülüyor. Burada kar fazla olmasa da garanti var.

Avusturya’dan Moskova’ya geri dönerken Spartak Moskova takımı eski Teknik Direktörü Stanislav Çeresov, çok başarılı bir şekilde parasını başkentteki Sokol metro istasyonu yakınlarında yapılan bir gökdelen inşaatına yatırdı. Dinamo Moskova takımı eski Başkanı Aleksandr Toçilin de yurtdışında gayrımenkule yatırım yapmayı kararlaştırdı. Toçilin Birleşik Arap Emirlikleri’nde koca bir binayı satın aldı. Ve başarılı da oldu.

Pravda.ru isimli haber portalına göre Türk futbolcusu Gökdeniz Karadeniz’in de oynadığı Kazan Rubin takımının kaptanı Sergey Semak, Rostov kentindeki küçük bir bankanın yüzde 6,9 hisse payını satın aldı. Haberde ise burada kuşkulu bir durumun olduğu iddia edildi. Pravda.ru, “Diğer taraftan bu iş kuşkulu gibi gözüküyor. Rostov’daki bankanın sahibi ve yönetim kurulu başkanını son dört ay içinde banka paralarını şahsi menfaatlari için kullandığı gerekçesiyle soruşturmaya alınarak göz altına alındı. Savcılığa göre, her iki şahıs 21 milyar rubleyi değerlendirerek 210 milyon ruble para kazanmış. Bu da banka paralarının dışarıya akmasına ve sonra da bankanın neredeyse iflasına yol açmıştı.” bilgisini verdi.

Fakat Rus futbol yıldızı Semak’ın bu koşullarda bankanın hisse sentlerini satın alması tam zamanında olduğunu ifade edilen haberde, futbolcunun durumdan yararlanarak ucuz fiyata işi bağladığını belirtti. Haberde, “Bu satın almada Semak’ın gol attığı belli. Zira Semak futbol sahalarında gol atıyor.” denildi.

Arşavin’in birkaç oto galerisi var

Bazı Rus futbolcular ise paralarını başka türlü değerlendiriyor. Örneğin, Spartak eski kaptanı Yegor Titov, Moskova’da bir güzellik salonu açtı. Rusya Milli Takım yıldızı Andrey Arşavin ise St.Petersburg kentinde birkaç otogaleriye sahip. Rus basınında çıkan yorumlara göre, futbolda şöyle bir deyim de var: Her oyuncu hayatında bir kere de olsa dolandırıcıların kurbanı oluyor. Örneğin geçenlerde Zenit takımı bir elit bina gayrımenkulunde paralarını batırdı. Olayla ilgili mahkeme süreci devam ediyor, ama Zenit futbolcuları milyonlarını kaptırdı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan