Ruslar gelecek yıldan itibaren zenginleşeceklerine inanıyor

15

Ekonomik krizle birlikte işsizliğin artması ve gelirlerde önemli düşüş yaşayan Rus halkı önümüzdeki yıldan itibaren yeniden zenginleşmeye başlayacaklarına inanıyor.

Uluslararası Sosyolojik araştırmalar zinciri WIN’in yaptığı araştırmaya göre Rusya ve Amerika’da iyimserlerin oranı aynı. Kommersant’ın haberine göre, ilk defa bir dünya krizi ortamında birçok ülke iyimser bir bakış açısına sahip olmaya başladı ve kriz öncesi talebin geri döneceğine inanıyor.

Eylül 2009’da yapılan araştırmaya göre katılımcıların %40’u kendi refah seviyelerinde bir değişiklik beklemezken, %25’i gelirlerinin artacağini tahmin ettiklerini söyledi. Araştırmaya göre en karamsar ülke Japonya, İzlanda, İsviçre iken en ümitli ülkeler Kanada, Meksika, Arjantin ve Avustralya oldu.

“Dünya Finans Krizi Barometresi” araştırmasının ana hedefi farklı ülkelerde finans krizinin nasıl algılandığını tespit etmek. Bu tür araştırmalar Uluslararası Araştırma Zinciri WIN (Worldwide Independent Network of Market Research) tarafından yapılıyor. Şirketin Rusya temsilciliğini “Romir” Araştırma Holdingi yapıyor.

Tüm dünya ülkeleri içinde bir yıl içinde gelirlerinin artacağını düşünenlerin oranı yüzde 38 ile Kuveyt’te çıktı. Ardından yüzde 36 ile Rusya’da ve ABD ikinci sırayı paylaştı. Rusya’da halkın gelirlerinin düşeceğine inananların oranı % 17 iken, bu rakam ABD’de % 13 çıktı.

Sosyologlar, bu iyimserliğin talebe dönüşmeye başladığına dikkat çekiyor. Uzmanlara göre kriz neredeyse bitmek üzere. İnsanlar yeni şartlara çoktan adapte oldu ve uzun vadeli planlar yapmaya başladılar bile. Stratejik araştırmlar Merkezi Rosgosstrah anketine göre de, Rusya halkı 2010 yılında gelirlerinin %16, gelecek 5-7 yıl içinde de %54 artacağına inanıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan