Lujkov: Kazakistan’a su satalım

2

Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov, Rusya’nın Kazakistan’a su satmasını önerdi. Lujkov’un bu önerisine ise Rus uzmanlar sıcak bakmıyor.

Moskova’da düzenlenen “Temiz Su-2009” uluslararası konferansta konuşan Lujkov, Rusya’nın zengin su kaynaklarını pazarlayabileceğini söyledi. Özellikle Sibirya bölgesindeki nehirlerin satılmasını öneren Lujkov, “Sibirya nehirlerinden faydalanılmasını öngören projeleri yeniden gündeme getirmeliyiz. Biz sadece Oba nehrinden 25 kilometre küp su alabiliriz. Rusya’nın güney bölgesini suyla temin edebilmek için ise sadece 5-7 kilometre küp su gerekiyor. Geriye kalan kısmı ise Kazakistan’a satabiliriz. Ben eminim ki bu projemizin ardından Orta Asya’da su sorunu önemli ölçüde düzelecektir.” dedi.

Moskova Belediye Başkanı, daha önce Orta Asya ülkelerine su satarak yılda 3-4 milyar dolar kazanabileceklerini savunmuştu. Lujkov, bu amacla Sibirya’ daki Oba nehrinden Rusya`nın güney ve ayrıca Orta Asya cumhuriyetlerine yönelik su kanalı açılmasını önermişti.

Rus uzmanlar: Bu proje çevre felaketine yol açar

Rus uzmanlar ise Sibirya su kaynaklarının Orta Asya’ya aktarılmasını öngören Lujkov’un önerisinin çevre felaketine yol açacağını savunuyor. Greenpeace Rusya kolu Başkanı Vladimir Çuprov, eski Sovyet yöntemlerle çağdaş Rusya ekonomisindeki biriken sorunların çözmenin yanlış olacağını savundu. Çuprov, “Bu yanlış uygulama. Herkes şunu da iyi biliyor ki, suyun azalacağı bölge kuraklık sorunuyla karşılaşabilir. Oba nehrinden kanal açmak orada balıkların yüzde 10-20 azalacağı anlamına gelir. Bu tam bir çevre felaketi olur.” diye konuştu.

Sibirya nehir sularının Orta Asya bölgesine aktarılmasını öngören proje eski Sovyet döneminde gündeme gelmişti. Moskova o dönem Orta Asya’da pamuk üretimini artırmayı hedefliyordu. Proje 1970-80 yıllarında sürekli masaya yatırıldı. Ancak 1986 yılında uygulamaya konulması planlanan proje SSCB Su İşleri Bakanlığı’nın baskısı sonucu rafa kaldırılmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan