Rusya, Kazakistan ve Belarus gümrük birliği anlaşmasını 27 Kasım’da parafe ediyor

1

Rusya, Kazakistan ve Belarus’la gümrük birliğine gidiyor. Uzun sürdir devam eden müzakereler sonunda üç ülke lideri 27 Kasım’da gümrük birliği anlaşmasını parafe etmek için Belarus’un başkenti Minsk’de bir araya gelecek.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Andrey Nesterenko konu ile ilgili yaptığı açıklamada, gümrük birliğinin 1 Ocak’tan itibaren uygulamaya başlayacağını söyledi. Nesterenko Avrupa Ekonomik Topluluğu (EurAsEC) zirvesi çerçevesinde bir araya gelecek liderlerin ekonomik krizden çıkış sürecinde öncelik verilmesi gereken projeler de değerlendirilecek.

Gümrük birliği ile ilgili başlangıçtaki kadar heyecanlı olmayan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko ise, Rusya’nın ekonomik pozisyonunu güçlendireceğini iddia etti. Lukaşenko konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Umarım Belarus ve Kazakistan bir kenarda kalmaz.” Temennisinde bulundu.

Rusya Ekonomi Bakanı Elvira Nabiullina, Kazakistan ve Belarus’la yıl başında uygulamaya konulacak gümrük birliği anlaşmasını Rusya hükümetinin onayladığını söyledi.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin üç ülke arasında uygulamaya konulacak gümrük birliği anlaşmasının tüm tarafların çıkarına olduğunu, anlaşmanın parafe edilmesinin önemli bir adım olacağını kaydetmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan