Rusya Maliye Bakanı Kudrin: Krizden çıkmak için 1-2 yıl daha gerekiyor

0

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin ekonomik krizden çıkmak için 1-2 yıla daha ihtiyaç olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcılığı görevini de sürdüren Kudrin, “Balon sönüyor. Ancak tamamı ile krizin bittiğini söyleyemeyiz. Rusya’nın krizden çıkması için en az bir iki yıla daha ihtiyaç var.” dedi.

Vedemosti gazetesinde düzenlenen konferansta konuşan Kudrin, inşaat ve bankacılık sektörü gibi bazı sektörlerin kriz öncesi döneme ulaşmalarının hayli zaman alacağını söyledi. Bakana göre, ekonomik büyümede bir miktar iyileşme süreci başlasa da, kredi ve endüstriyel üretimdeki belirsizlikler devam ediyor. Bunda petrol taleplerinin azalması ve fiyatların kriz öncesi rakamlara çıkmaması etkili oluyor.

Petrol bir kaç yıl 60 dolar seviyesinde kalır

Petrol taleplerinin yeniden düşmeye başladığını ifade eden Kudrin, “Önümüzdeki bir kaç yıl içinde petrol varil fiyatlarının 60-70 dolar aralığında olacağını öngörüyorum.” dedi.

Bütçe hesaplamalarında petrol varil fiyatının 58-60 dolar olarak ele alınmasının doğru bir değerlendirme olduğunu ifade eden Rus Bakan, “Önümüzdeki iki yıl şu andaki rakamların altına geriler. Sonra 60-70 dolar aralığında kalır. Buna hazır olmak zorundayız.” uyarısında bulundu. Kudrin, yıl başında petrol varil fiyatlarının 37 dolara kadar gerilediğini hatırlattı.

Faizler yükselecek

Rus bakanın bir diğer tahmini de faiz oranları ile ilgili. Tüm dünyada Merkez Bankaların 2010’un ortasından itibaren faiz oranlarını yeniden yükseltmeye başlayacağını söyleyen Kudrin, “Faiz oranları 2010’un sonunda artacak. Bir çok uzmanın tahmini bu yönde.” dedi. Kriz döneminde bankacılık sektörünün desteklenmesi amacı ile Merkez bankaları faiz oranları düşürdü.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan