Rusya bu sefer 20 ton narı Türkiye’ye geri gönderdi

0

Türkiye’den getirilen yaklaşık 20 ton narda Akdeniz sineği bulunduğu gerekçesiyle geri gönderildi.

Rusya’nın Karadeniz kıyısı Tuapse Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) yetkilileri Türkiye’den getirilen yaklaşık 20 ton nar üzerinde özel sağlık taraması yaptı. Rosselhoznadzor Krosnodar Bölge Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, araştırma sonucunda Türk narında tehlikeli haşerat sayılan Akdeniz sineği bulunduğu belirtildi. Rusya’ya girişine izin verilmeyen nar Türkiye’ye gönderildi.

Rus yetkililer, Türkiye’den gelen 17 Kasım’da 50 ton, 22 Ekim 26 ton ve 25 Ekim tarihinde de 131 ton madalinada Akdeniz sineği olduğu gerekçesi ile geri gönderdi. Daha önce de açıklama yapan Rosselhoznadzor Sözcüsü Ananko, “Bu haşerat en tehlikeli. Ülkemizde tarla ve meyve bahçelerinin birçoğunu tahrip etti. Bunun üzerine mandalinaların Rusya Federasyonu’na getirilmesine izin verilmeyerek geri gönderildi.” diye konuşmuştu.

Türkiye’den gönderilen domates, patlıcan, limon, üzüm ve patateste sağlıksız madde tespit eden Rus makamları geçen yıl, geçici olarak tüm ihracatı durdurmuştu. Haziran ayında başlayan ve bir ay süren yasak nedeni ile Türk ihracatçı firmalar büyük zarar görmüştü.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan