Medvedev İtalya ile 19 anlaşma imzaladı

1

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin resmi daveti üzerine İtalya’ya giden Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Güney Akım doğalgaz boru hattına Fransa’nın da dahil olabilmesi için gerekli izni verdi. Rusya’nın doğalgaz devi Gazprom ve İtalyan Eni şirketi, Fransız EDF enerji şirketinin projeye dahil olması yönündeki memarundumu parafe etti.

Anlaşma ile ilgili bir açıklama yapan Gazprom sözcüsü Sergey Kupriyanov, “Gazprom ve Eni Fransız EDF’nin Güney Akım’a dahil olmasına destek verdi.” dedi. Kupriyanov üçlü anlaşmanın da önümüzdeki bir kaç ay içinde imzalanacağını söyledi. EDF’nin yüzde 10 ortak olması beklenen Güney Akım’la Avrupa’ya yıllık 63 milyar metreküp doğalgaz sevkıyatı gerçekleştirilecek.

Heyetler arası görüşmenin ardından basının sorularını yanıtlayan Medvedev, “Rusya ve Avrupa’lı ortaklar Güney Akım’ın uygulanması konusunda büyük bir şans yakalamış durumda. Bunu başarabilirsek, bundan herkes yararlanacak.” dedi.

Berlusconi de Rusya ile yürütülen enerji ilişkilerinden memnun olduğunu, Roma’da sağlanan anlaşmanın bu yöndeki çalışmaları güçlendireceğine dikkat çekti.

EDF Avrupa’da elektrik ve doğalgaz üretim ve pazarlamada lider konumunda. EDF’nin 19 nükleer santrali ve 58 adet de termal, rüzgar ve hidroelektrik santrali bulunuyor.

Medvedev’in İtalya temaslarına Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, Enerji Bakanı Sergey Şmatko, Gazprom CEO’su Aleksey Miller başta olmak üzere Rusya hükümetinden kalabalık bir heyet katıldı.

Medvedev İtalya ile 19 anlaşma imzaladı

Rusya Devlet Başkanı Medvedev ve beraberindeki heyet İtalya ile bankacılık, ulaşım, teknoloji, bilim, eğitim, kültür, tarım ve uzay gibi bir çok alanı kapsayan 19 anlaşma parafe etti. Anlaşmalardan biri de Rusya’nın dev otomotiv şirketi AvtoVAZ’la birlikte kurulacak otomotiv şirketi. Yüzde 50 ortak olunacak yeni yatırımın maliyeti 453 milyon dolar.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan