Valiler, Putin’in iki katı maaş alıyor

62

Ekonomik krizle mücadele çerçevesinde giderleri kısmaya çalışan Rusya hükümeti valilerin maaşlarına gözü dikti. Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, bölgelerde harcamaların kontrol edilmesi çerçevesinde önemli kalemlerden biri olan yönetici maaşlarının yarı yarıya indirilmesini önerdi. Bazı bölgelerde valiler 352 bin ruble (12 bin dolar) maaş alırken, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in aylık maaşı 204 bin ruble (6 bin 500 dolar). Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ise 244 bin ruble (8 bin dolar) maaş alıyor.

Kudrin’in yıl başından itibaren maaşların yarı yarıya indirilmesi ile ilgili uygulamanın başlamasını istiyor. Rusya’da hükümette yer alan bakanların resmi maaşları ise 164 bin ruble (5 bin 500 dolar). Maaşlarda yapılacak düzenlemede özellikle federal yetkililerle bölge yöneticileri arasında yüzde 40’lara varan maaş farkları da düzeltilmeye çalışacak.

Düzenlemede ele alınacak bir diğer konu da bölgeler arasındaki farklılıklar. Sanayi bölgelerinin bulunduğu, yer altı zenginliklerinin yoğun olduğu bölgelerdeki yöneticiler, tarım bölgelerinden 2-3 kat daha fazla maaş alabiliyor. Aradaki uçurumun nispeten kapatılması da gündemde.

The Moscow Times’a değerlendirmede bulunan Adaletli Rusya Partisi milletvekili Valeri Zubkov, düzenlemenin çok rasyonel olduğunu, ancak gecikmiş bir çalışma olduğunu belirtti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan