Kudrin: Rusya’da bazı şirketler 1-2 yıllık sürece dayanamayacak

0

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, Rusya ekonomisinin daha açık ve küresel ekonomilerle rekabet edebilme gücünün artırılması gerektiğini söyledi. Rus bakana göre bir kaç yıl daha sürecek kriz döneminin etkilerinden tüm Rus şirketlerinin korunması mümkün değil. Kudrin, “Malesef, önümüzdeki bir kaç yılı tüm şirketler atlatamayacak.” uyarısında bulundu.

Moskova’da düzenlenen ‘Rusya Ekonomisi’nin Modernizasyonu’ adlı konferasnta konuşan Bakan, “Ödenmeyen kredilerle ilgili önümüzdeki dönemde nasıl bir tablo ile karşılaşacağımız henüz net değil. Artış muhtemel. Yatırımlar ve bankalar arasındaki dengede bazı zorluklarımız var.” dedi.

Tüm şirketlerin giderlerini azaltmaya çalıştığını ve karlılık oranlarını düşürdüğünü ifade eden Kudrin, şirketlerin verimliliklerini artırarak masrafları kısmaya çalıştıklarına dikkat çekti.

Rusya ekonomisi açılmalı

Rusya konomisinin açılması gerektiğini vurgulayan bakan, “Rusya’da uygulanan ortalama gümrük vergileri yüzde 11,5 seviyesinde. Avrupa Birliği’nde bu rakam yüzde 3-4 civarında. ABD ise yüzde 3’e yakın. Yeni ürünler ortaya koymak istiyorsak, en iyi teknolojiyi ithal etmek zorundayız. Bunu kendimiz yapabileceğimizi söylüyorsak yanılıyoruz. Bizim daha açık olmaya ihtiyacımız var.” önerisinde bulundu.

Tüm dünya ülkeleri toplam ticaret hacimlerinin ekonomik kriz döneminde ortalama yüzde 11,9 seviyesinde gerilediğini, ancak Rusya’nın bunun çok üzerinde bir düşüş yaşadığına dikkat çeken Bakan, “Ekonomik kriz nedeni ile bir çok ülke kendi ekonomilerini korumaya çalışıyor. Ruya en kapalı ekonomi.” ifadesini kullandı.

Kudrin Dünya Ticaret Örgütü üyeliğinin ve 1 Ocak 2010’dan itibaren uygulamaya başlanacak Rusya-Belarus-Kazakistan gümrük birliğinin Rusya ekonomisinin açılmasına büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan