Putin’in ekonomik başarısına güven azaldı

0

Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve hükümetinin ekonomik krizin üstesinden geleceği ile ilgili güven giderek azalıyor.

Levada araştırma merkezinin yaptığı son çalışmaya göre halkın sadece yüzde 26’sı Putin’in bu krizin üstesinden gelebileceğine inanıyor. Eylül ayında yüzde 33 olan oran, Ekim ayında yüzde 31’e gerilemişti.

Ankete katılanların yüzde 36’sı hükümetin ekonomik krizin üstesinden gelebileceğine kesinlikle inanmadığını söyledi. Ekim ayında bu oran da yüzde 28 olarak gerçekleşmişti.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Putin tandemine güven her geçen gün destek kaybetse de, hala yüzde 60’ın üzerinde. Rusya halkının büyük çoğunluğu yönetim için Putin ve Medvedev ikilisinden başka alternatif görmüyor. Rusya Başbakanı Putin, geçen hafta gerçekleştirdiği soru cevap oturumunda, 2012’de yeniden Kremlin’e oturacağı ile ilgili güçlü sinyal verdi.

Rusya yüzde 9’lara yakın gayri safi milli hasılada bir küçülme beklerken, işsizlik ve reel sektörde canlanma konusunda henüz bir gelişme yaşanamaması endişe ile karşılanıyor.

Levada araştırma merkezi Direktör Yardımcısı Aleksey Grajdankin, desteğin düşüşünün kendisi içi sürpriz olmadığını, bunun Rusya’nın uzun ve soğuk kış mevsimine benzediğini söyledi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan