Rusya İslam Bankacılığı’nı tartışıyor

4

Halkın yüzde 20’den fazlasının Müslüman olduğu Rusya’da İslam bankacılığı ile ilgili tartışmalar hız kazandı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in Rusya Müftülüğü’nü ziyaretinde konuya destek vermesi ve St. Petersburg’da gerçekleşen Ekonomik Forum’da Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Şuvalov İslam Bankacılığını önleyen kanunları gözden geçirerek değişiklikler yapmaya hazırız açıklaması ülke gündemine oturdu. Ekonomik krizle mücadelede reel sektörün aktif hale gelmesi için Müslüman topluluğun da mali piyasa içinde yer almasına sıcak bakılıyor.

Marriott Oteli'nde düzenlenen ve 200 kişinin katılımıyla gerçekleşen 'İslam Finans Yatırımı: Rusya'da gelişme perspektifleri' konulu konferans da bunun bir göstergesi oldu. Rusyada devlete ait İngilizce yayın yapan 'The Moscow Times' gazetesi tarafından düzenlenen konferansa Malezya, Endonezya, Luksemburg ve İngiltere gibi ülkelerden bir çok konuşmacı katıldı. Konuşmacılar ülkelerinde İslam bankacılığının gelişmesini ve ekonomiye olumlu yansımalarını anlattı.

Bankalar halkın yüzde 40’ına ulaşamıyor

Konferansa konuşmacı olarak katılan Rusya Bölgesel Bankalar Birliği Başkan Yardımcısı Oleg İvanov da Rusya bankacılığının halkın yüzde 40'ına ulaşamadığını işaret ederek, "Bu rakamların kaçı dini nedenlere ulaşılmadığını bilmiyorum, ancak Rusya kanunlarında İslam bankacılığı lehine değişikliklerin yapılması için çalışmaları kurum olrak üzerimize alabiliriz." ifadelerini kullandı.

İslam Finans Yatırımının prensipleri konusunda sunum hazırlayan Rusya Müftüler Konseyi Ekonomik Programları Departmanı Başkanı Madina Kalimullina Cihan Haber Ajansı'nın sorularını yanıtladı. Rusya müslümanları Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından dini özgürlüğe kavuştuğunu anlatan Kalimullina, "Öncelikle müslüman toplum dinini öğrenmeye ağırlık gösterdi. Dini vecibelerini nasıl yerine getirilebilir, bu sorulara yanıt aradı. Bilgilendikçe artık ekonomik konuların da İslam dininde uygun bir şekilde yerine getirilmesine dikkat etmeye başladı." dedi.

Mayıs ayında Müftüler Konseyi tarafından Rusya'dan ve yurtdışından uzmanların davet edilerek çalışma grubunun oluşturulduğunu anlatan Kalimullina, "Hem ekonomik, hem hukuki, hem vergi hem şeriat kanunlarında uzman olan insanlar ile bir araya geldik ve İslam Bankacılığı, İslam finans yatırımı önünde ne gibi engellerin var olduğunu tespit etmeye çalıştık. Bugün burada düzenlediğimiz konferansta çalışma grubu ile ortaya çıkartığımız problemleri sergilemeyi amaçlıyoruz. Ve böylelikler Rusya'da İslam Finans Yatırımı'nın, İslam etiğinin gelişmesi konusunda bir adım atmış oluyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Rusya'da 23 milyon Müslüman yaşadığını belirten Abdulvahit Niyazov da bu kitlenin iş dünyasında çok atkif olduklarını kaydetti. Niyazov, "Rusya müslümanlarının yüzde 32'sini küçük ölçekli iş yerlerine sahip. Orta ölçekli iş yerlerinin yüzde 34'ü ve büyük ölçekli iş yerlerinin de yüzde 12-14’ü Müslüman iş adamlarına ait.” bilgisini verdi. Rusya Ekonomi bakanının da Müslüman olduğunu hatırlatan Niyazov, Rusya'nın önde gelen oligarkları arasında da önemli isimlerin Müslüman olduğuna dikkat çekti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan