Rusya'da 2010 yılında ilk İslami sigorta kurulacak

1

Rusya Müftüler Konseyi Uluslararası İlişkiler Yöneticisi Ruşan Abyasov, 2010 yılında Rusya’da ilk İslami sigorta şirketinin kurulacağını söyledi.

Moskova'da düzenlenen 'İslam Finans Yatırımı: Rusya'da gelişme perspektifleri' konulu konferansta İslami kurallara uygun menkul değerlerde yapılacak çalışmalar ele alındı. Konferansta Rusya Müftüler Konseyi uzmanları tarafından mevcut kanunlar çerçevesinde İslami kurallara uygun mali yapıların işleyişleri ile ilgili sunumlar yapılırken Luksemburg, İngiltere ve Malesya gibi ülkelerin temsilcileri ülkelerinde İslam Finans Yatırım tecrübelerini anlattı.

Cihan Haber Ajansı'na özel açıklamalarda bulunan Abyasov konferansın İslam Finans Yatırmı'nın Rusya'daki gelişmesinde büyük katkı sağlayacağını umduğunu belirtti. Abyasov, “Bu konuda beklentiler yüksek. Sadece dini çevre değil, iş dünyası da alternatif finans sistemi ile Rusya'ya girme konusunda yakından ilgili.” şeklinde konuştu.

İslam bankacılığı Rusya'da yakın zamanda en üst düzeyde gelişecek

Rusya'da yaklaşık 20 milyon Rusya vatandaşı müslüman nüfus yaşıyor. Bu nüfusun büyük bölümü için banka ilişikileri önem taşıyor. Mortgage ile ev, otomobil kredisi ile araç almak isteyen vatandaşlar Rusya'da faizsiz vadenin olmaması nedeniyle bu olanaktan mahrum kalıyor. Abyasov’a göre gelinen noktada İslami bankacılığın yakın zamanda Rusya’da çalışmaya başlaması muhtemel.

Mevcut kanunlara göre henüz bunun mümkün olmadığını kaydeden Abyasov, “Henüz İslam bankasını açamayız, ancak şunu söyleyebiliriz 2010 yılında Rusya’da ilk İslami sigorta firması kurulacak. Yani çok global bir şeyden bahsetmiyoruz. Ancak en üst düzeyde adım adım İslami bankacılık Rusya'da gelişeceğini düşünüyoruz.” dedi.

'İslam Finans Yatırmı'nın Rus piyasasında uygulanması için bir engel yok'

Konferansın konuşmacı olarak katılan Rustam Vahitov da Cihan Haber Ajansı'nın sorularını yanıtlayarak Rusya kanunlarının İslam Finans Yatırım'ının bir çok projesiyle çelişmediğini belirtti. Vahitov, "Aslında şu anda Rus kanunlarına baktığınız zaman İslam Finans Yatırmının Rus piyasasında uygulanması için bir engel yok. Rusya kanunlarında İslami kurallarla çelişen çok az madde var diyebiliriz. İstek halinde bir çok alanda İslam Finans Yatırımlarının yapılması mümkün." şeklinde konuştu.

Rusya'da içki ve kumar dışında yatırım yapmak isteyen bir çok yabancı yatırımcının bulunduğunu belirten Vahitov "Konferansımızın üçüncü oturumunda mevcut kanunlar çerçevesinde hazırlanan 'helal' adını verdiğimiz projeler dile getirildi. Ayrıca Rusya'nın önde gelen yatırım kurumu VneşTorgBank Kapital 'sukuk'un (faizsiz tahvil) menkul kıymetler projelerinde kullanıma sokulması konusunda bilgi verdi. Yani Rusya'da helal yatırımda bulunmak isteyenler için kanun ve vergi açısında çok engelin olmadığı ortaya çıkıyor." dedi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan