Ruslar krize rağmen yılbaşı tatilini yurtdışında geçirecek

2

Rusların çoğunluğu devam eden krize rağmen yılbaşı tatilini yurt dışı ya da Rusya'nın tatil bölgelerinde geçimeyi planlıyor. Aylar öncesinde yılbaşı tatilini planlayan Ruslar için, eğlence merkezleri de sınırlandırılmış durumda. Rusya vatandaşları 2010 Yılbaşı bayram tatilini aylar önce planlarken ekonomide oluşan kriz sebebiyle vatandaşlar için de eğlence yerleri sınırlandırıldı.

İş-Kariyer sitesi Head Hunter tarafından yapılan çalışmada Rusya halkının yüzde 46'sı yılbaşını ailesi birlikte evde kutlama yönünde karar verirken, yüzde 36'sı ise yılbaşını farklı yerlerde geçirmeyi planlıyor. Şehir dışında tatil planlayanların yüzde 47’si yurt dışına gitmeyi hedeflerken, yüzde 53'ü ise yılbaşını Rusya'nın farklı şehirlerinde kutlayacak.

Ruslar yılbaşında Türkiye’yi tercih etmiyor

Ruslar tarafından yılbaşı kutlamalarını geçirmek için seçilen ülkeler arasında yüzde 14 ile ilk sıralarda kar yağışı bol olan Finlandiya geliyor. Ocak ayında daha çok sıcak havaları görmek isteyenlerin sayısı da az değil. Mısır'da yeni yılın ilk günlerini geçirmek isteyen vatandaşların sayısı yüzde 9. Bir diğer sıcak ülke Tayland'ta tatili geçirmek isteyenlerin sayısı ise yüzde 7. Aynı oranda vatandaşlar Estonya'da tatili geçirmek isterken, Avusturya'ya gitmeyi karar verenlerin oranı yüzde 6'ya eşit. Fransa, Ukrayna, Almanya ve Çek Cumhuriyetine gitmeyi düşünenlerin oranı ise yüzde 5'er olduğu ortaya çıktı. Rusların yurt dışı tatili için en çok tercih ettikleri Türkiye, yılbaşı tatili için cazip bulunmuyor. Türkiye yılbaşı tatil sıralamasında ilk onda yer almıyor.

Anketin ortaya çıkarttığı ilginç noktalardan biri katılımcıların yüzde 37'sinin Rusya’da popüler olmayan farklı ülkelere gitmeyi düşünmeleri. Anketörlerin yüzde 67'si yılbaşını kutlamak için en iyi yerin Avrupa olduğunu söylerken, Asya, Afrika ve Orta Doğu sadece yüzde 11 ve yüzde 6 oranlarında vatandaşların ilgisini çektiği saptandı.

"Geçen sene Yılbaşını nerede geçirdiniz?" sorusuna ise ankete katılanların yüzde 72'si 2008–2009 yılbaşını evde geçirdiklerini söyledi. Dışarıda kutlayanların oranı ise ancak 18 oranlarında olduğu tespit edildi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan