Rusya krize rağmen enerji gelirlerini yüzde 31 artırdı

3

Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin enerji gelirlerinin Federal Bütçeye katkısının 2009 yılında yüzde 31 arttığını söyledi. Rusya’nın enerji gelirlerinin artışında yeni petrol sahalarının açılarak ihracatın artırılması yer alıyor. Bakana göre Rusya Federal Bütçesine enerji ihracatından 1,8 trilyon ruble (60 milyar dolar) aktarıldı. Doğalgaz ihracından sağlanan gelirlerde ise yüzde 9’lara varan düşüş yaşandı.

Seçin basına yaptığı açıklamada, “Petrol varil fiyatlarınının beklenenden yukarı gerçekleşmesi nedeni ile ham petrolden 36,7 milyar dolar gelir elde ettik. Bu rakam geçen yıla göre yüzde 49 daha fazla. Rafine ürünlerin ihracından ise 11 milyar dolar el edildi. Bu da geçen yıla göre yüzde 42 daha fazla.” bilgisini verdi. Rusya’nın ihracat gelirlerinin yüzde 60’ı hidrokarbon ürünlerin satışından kaynaklanıyor.

Avrupa doğalgaz tüketiminin azalması nedeni ile Rusya’nın doğalgaz ihracından gelirleri de düştü. Federal Bütçe’ye doğalgazdan aktarılan rakam ise 12,3 milyar dolar. Bu da beklenenin yüzde 9 altında.

Seçin Doğu Sibirya’da Vankor, Talakan ve Verheçonsk bölgelerinde yeni petrol üretim alanlarının açıldığını söyledi. OPEC üyesi olmayan Rusya’nın petrol ihracatında herhangi bir sınırlaması bulunmuyor. Petrol ihracında dünya lideri olan Suudi Arabistan kotalar nedeni ile ihracatı düşürünce, Rusya en çok petrol ihraç eden ülke konumuna yükselmişti.

Doğalgz ihracatının yılbaşından bu yana 575 milyar metreküp olarak gerçekleştiği bilgisini veren Seçin, “2008 yılında toplam 663 milyar metreküp doğalgaz iharacı oldu. Enerji sektöründe kayıp doğalgaz ihracında. Bu sektörde piyasamızı korumak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan