Rusya'da işsizlik artmaya devam ediyor

1

Rusya Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ülke genelinde son yedi gün kayıtlı işsiz sayısının yüzde 0,7 artarak 2 milyon 560 bine ulaştığı belirtildi.

Rusya genelinde elde edilen bilgilere göre son hafta içinde toplam 67 bin iş yerinden işten çıkartma ile ilgili bilgilerin geldiği kaydedildi.

Açıklamada, "İşten çıkartmalar Astrahan, Sahalin, Amur ve Murmansk Bölgeleri dahil Karelya Cumhuriyeti ve Altay bölgesinde görüldü. İşsiz vatandaşların sayısı Tver, Kaliningrad Bölgeleri ve St. Petersburg şehri dahil geçen hafta ile karşılaştırıldığında farklılık gözlenmedi. 67 bölgede işsizlik oranı artarken, aynı zamanda işsiz vatandaşların sayısı Kabartin-Balkar Cumhuriyeti, Adıgeya ve Buryatya de dahil olmak üzere 13 bölgede de azaldığı tespit edildi." ifadelerine yer verildi.

Bakanlığın verilerine göre 2008 yılının Ekim ayından Aralık 2009’a kadar toplam 839 bin 611 kişi işten çıkarıldı. Bunlardan 231 bini yeniden istihdam edilirken 132 bini de eski iş verenlerine geri döndü.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan