Rusya’da endüstriyel üretim uzun aradan sonra ilk kez artı verdi, Kasım’da büyüme yüzde 1,5 çıktı

1

Rusya Federal İstatistik Ajansı (Rosstat) Kasım ayında endüstriyel üretimin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,5’luk bir büyüme gerçekleştirdiğini duyurdu. Böylece Rusya endüstriyel üretimi Ekim 2008’de gerçekleşen yüzde 0,6’lık büyümeden sonra ilk kez artı verdi.

Kasım ayı sonuçlarında uzmanların tahminlerinden çok daha iyi sonuçlar çıktı. Rosstat Kasım ayındaki endüstriyel büyümenin bir önceki aya göre de yüzde 2 artı olarak gerçekleştiğini açıkladı. Ocak-Kasım 2009 aralığında ise Rusya endüstriyel üretimi bir önceki yılın aynı döneminde göre yüzde 12 küçüldü.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’e bilgi veren Rusya Ekonomi Bakanı Elvira Nabiullina rakamların sevindirici olduğunu, Ekim ayında endüstriyel üretimin yüzde 1 düştüğünü, Kasım ayındaki yüzde 1,5’luk büyüme rakamının olumlu gösterge olduğunu ifade etti. Nabiullina’ya göre endüstriyel üretim Rusya’da 2009 yılında yüzde 11,4 küçülecek.

Demir çelik sektöründe önemli gelişme sağlanırken, otomotiv sektöründe küçülme sürdü. Kasım ayında 544 bine düşen araba üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 46,1 küçüldü. Rafine edilmiş petrol üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,3 artarken, elektrik üretimi ise yüzde 5,6 düştü.

Uzmanlara göre Rusya endüstriyel üretimi 2009’da yüzde 10,8 küçülecek. Bu da bakanlığın tahminlerine göre daha iyimser bir rakam olarak görülüyor. Ekonomi Bakanlığı Rusya’nın 2010’da yüzde 1,9 büyümesini hedeflerken, uzmanlar yüzde 3,9 büyüme bekliyor. İMF dün açıkladığı Rusya raporunda 2010 yılında Rusya’nın yüzde 3,5 büyüyeceğini öngördü.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan