MTS 3G ile Moskova'da 1 milyar dolar kazanacak

10

Rus GSM Operatörü MTS Rusya'nın başkenti Moskova'da hazırladığı proje çerçevesinde mobil internetten 25-30 milyar ruble (1 milyar dolar) gelir öngörüyor.

Rusya İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) ülkede faaliyet gösteren üç dev GSM operatörlerine MTS, Megafon ve Beeline'a açık hava 3G hizmetleri için baz istasyonları kurulmalarına izin verdi.

İzin çerçevesinde Rusya'nın önde gelen GSM operatörü MTS Moskova genelinde 3G hizmetleri için 783 baz istasyonu kuracağını duyurdu. İlk olarak istasyonlar şehir merkezinde, iş merkezlerinde üçüncü çevre yolu (Treteye Koltso) sınırları dahilinde kurulacak. 2009 Mayıs ayı itibariyle kapalı alanlarda 3G baz istasyonlarını kuran MTS Moscow City, Krocus City, Uluslar arası Ticaret Merkezi, Arbat Alfa Center, TsUM, Gorbuşa ve IKEA gibi mekanlarda hizmet veriyor.

Yeni 3G bağlantı sayesinde üçüncü nesil sistemini destekleyen tüm cihazlar 3,6 Mbit/sn web-site, çeşitli medya içerikli uygulamalar ve görüntülü görüşme gibi hızlı internet olanaklarını kullanabilecek.

MTS Başkan Yardımcısı Andrey Uşatskiy RBC Daily gazetesiyle yaptığı söyleşide şirketin 2010 yılında mobil internetten 25-30 milyar ruble (1 milyar dolara yakın) arasında değişen gelir beklediklerini belirtti. Uşatskiy, Rusya'nın genel piyasasının ise bir yıl içinde 40 milyar rubleden (1,3 milyar dolar) 60 milyar rubleye (2 milyar dolar) artmasını beklediklerini kaydetti.

MTS'in 2010 yılının ilk çeyreğinde Moskova'da 400 baz istasyonu kurulmasını tamamlayacaklarını anlatan Uşatskiy, Moskova'da tam anlamıyla 3G sisteminin çalışması için 1600'a yakın baz istasyonun kurulması gerektiğini ifade etti. Uşatskiy, "Moskova'yı tam anlamıylı MKAD(Moskova çevre yolu) çerçevesinde donatmak için 100 milyon dolara yakın yatırımda bulunmamız gerekiyor. Şu ana kadar yaptığımız çalışmalar için ise yaklaşık 30 milyon dolar harcadık." diye konuştu.

Ayrıca Uşatskiy son bir yıl içinde kapalı alan 3G bağlantıların kullanımında yüzde 55 artışın gerçekleştiğini belirtti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan