Renault Rusya’da elektrikli araç üretecek

1

Fransız Renault Rusya’nın dev otomootiv şirketi AvtoVAZ’la birlikte elektirkli araç üretecek. Kopenhang’da basına açıklamada bulunan Renault operasyon başkanı Patrick Pelata üretimin AvtoVAZ’ın yeniden yapılanmasının ardından başlayacağını açıkladı. Üretimin başlaması ile ilgili öngörülen tarih 2011.

Birleşmiş Milletler’in destek verdiği iklim değişiklikleri ve çevre konusunda önemli avantaj sağlayacak yeni modellerin petrole bağımlılığı da azaltması bekleniyor.

Moskova belediye başkanlığının konuyu ilgi ile taip ettiğini ifade eden Pelata, “Rusya’nın başkenti Moskova’da yoğun bir trafik var. Şehirde kirliliğin önüne geçmek için elektrikli araçları dört gözle bekliyorlar.” dedi.

Rusya’nın AvtoVAZ şirketinin yüzde 25’lik hissesini geçen yıl 1 milyar dolar ödeyerek satın alan Renault, şirketin iflastan kurtarılması için teknoloji desteği vereceğini ifade etmişti. Rusya Başbakanı Vladimir Putin, şirketin iflasına izin vermeyerek 2 milyar dolara yakın mali destek sağladı.

100 binden fazla insanın çalıştığı AvtoVAZ yeniden yapılanma sürecine girdi. Şirkette son teknolojiler kullanılarak yeni üretim hatlarının kurulması planlanıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan