Rusya 25 ton mandalinayı Türkiye’ye geri gönderdi

8

Türkiye’den getirilen 25 tondan fazla mandalinada Akdeniz sineği bulunduğu gerekçesiyle geri gönderildi.

Rusya’nın Karadeniz kıyısı Novorossiysk kent limanında Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) yetkilileri Türkiye’den getirilen 25 tondan fazla mandalina üzerinde özel sağlık taraması yaptı. Bitki Koruma ve Karantina Servisi Krosnodar Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye’den Novorossiysk limanına getirilen mandalinada tehlikeli haşerat sayılan Akdeniz sineği tespit edildi.” dedi.

Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi 17 Kasım (50 ton), 22 Ekim (26 ton) ve 25 kasım tarihinde de (131 ton) Novorossiysk’e Türkiye’den getirilen mandalinada Akdeniz sineği tespit edilmesi nedeniyle geri göndermişti. Rosselhoznadzor Sözcüsü Ananko daha önce yaptığı açıklamada, “Bu haşerat en tehlikeli. Ülkemizde tarla ve meyve bahçelerinin bir çoğunu tahrip etti. Bunun üzerine mandalinaların Rusya Federasyonu’na getirilmesine izin verilmeyerek geri gönderildi.” diye konuşmuştu.

Türkiye’den gönderilen domates, patlıcan, limon, üzüm ve patateste sağlıksız madde tespit eden Rus makamları geçen yıl, geçici olarak tüm ihracatı durdurmuştu. Haziran ayında başlayan ve bir ay süren yasak nedeni ile Türk ihracatçı firmalar büyük zarar görmüştü.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan