MC Donald’s Rusya pazarını sevdi, krize rağmen 40 yeni restoran açıyor

2

Amerikan fast food zinciri MC Donald’s önümüzdeki yıl ülkenin çeşitli kentlerinde 40 yeni restoran açıyor.

MC Donald’s’ın Rusya Genel Müdürü Hamzat Hasbulatov basına yaptığı açıklamada, 2010 yılı hedefleri ile ilgili bilgi verdi. Hasbulatov, “Kurum olarak Rusya’ya yönelik yatırımlarımızı artırmayı ve yerel piyasada hızla kalkınmayı planlıyoruz. Rusya piyasasında büyük potansiyelimizle ilgili çok iyimseriz. Şubat ayında Rusya piyasasına girişimizin 20.yıl dönümünü kutlayacağız. Ve 40 yeni restoran açmayı hedefliyoruz.” dedi.

 

200 milyon dolara yakın yatırım yapacaklarını belirten Hasbulatov, “Açacağımız her yeni restoran için 3-5 milyon dolar yatırım yapılacak. MC Donald’s ağının artırılması için ise 200 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız.” diye konuştu.

 

2010 yılında Rusya’nın Smolensk, Tver, Velikiy Novgorod, Vladimir ve Ulyanovsk bölgesine de açılım yapmayı planlayan MC Donald’s başka küçük kentlerde de restoran açmayı düşünüyor. Rusya’da halen 200’ün üzerinde McDonald’s restoran bulunuyor.

MC Donald’s 2009 yılı içinde de Rusya`da 120 milyon dolarlık bir yatırım yapmıştı. Başta Penza ve Astrahan kentleri olmak üzere değişik yörelerde restoran açan Mc. Donald’s kahvaltı servisleri ve MC Cafeler’le ürün çeşitliliğine de gidiyor.

Rusya’da 1991 yılında Puşkinskaya`da açılan ilk MC Donald’s gerek büyüklüğü ve gerekse cirosu ile Avrupa’nın en büyüğü olma özelliğini taşıyor. MC Donald’s kullandığı malzemenin yüzde 20’sini ülke dışından ithal ederken, kalan diğer malzeme ve ürünleri iç pazardan sağlıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan