Rusya Merkez Bankası Başkanı: Rublenin zayıflamaya devam etmesini beklemiyoruz

0

Rusya Merkez Bankası Başkanı Sergey Ignatyev düzenlediği basın toplantısında rublenin 2010 yılında zayıflamasını beklemediğini söyledi. Serbest piyasada dolar 30,40 rubleden işlem görüyor.

Rusya'nın 2010 ekonomi durumunu basına değerlendiren Ignatyev rublenin gelecek yılki durumuna değindi. İgantyev, Merkez Bankası'nın 2010 yılında rublenin zayıflamasını beklemediğini dile getirdi. Başkan rublenin zayıflatılması konusunda banka üzerinde herhangi bir siyasi baskı olmadığını kaydetti.

Durumun döviz piyasasına Merkez Bankası'nın müdahalesi ile tespit edildiğini belirten İgnatyev, "Aralık başından itibaren Merkez Bankası sadece bir kaç yüz dolar dolayında döviz satın aldı." diye konuştu.

Rusya yüzde 5 büyür

2010 yılında Rusya GSMH'nda artışın beklendiğini belirten İgnatyev, "Gelecek yıl GSMH'da güçlü bir büyümenin yaşanmasını bekliyoruz. Artış yüzde 5, belki de daha fazla olabilir." ifadelerini kullandı.

Petrol varil fiyatı 65-70 dolar Önümüzdeki yıl içinde petrol fiyatlarının aynı durumda yada çok az düşebileceği tahmininde bulunan İgnatyev, "2010 yılında petrolün varil fiyatı da 65-70 dolar düzeyinde kalacak." dedi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan