Rusya, Samsun-Ceyhan’a yüzde 50 ortak olmak istiyor

0

Rusya ve Hazar petrollerinin Samsun ve Ceyhan üzerinden inşa edilecek petrol boru hattı ile taşınması projesine Rusya da ortak olmak istiyor. Rusya petrol devlet şirketi Transneft, kapasitenin yeterli olması durumunda hatta yüzde 50 ortak olabileceklerini açıkladı.

İtalyan Eni ve Türk Çalık grubu Samsun-Ceyhan petrol boru hattını İtalya’da Ekim ayında imzaladıkları anlaşma ile yüzde 50 ortak olarak inşa etmeyi kararlaştırmışlardı. Rus petrol şirketi Rosneft de hatta petrol arzı garantisi vermişti. 550 km uzunluğundaki hattın günlük kapasitesi 1,5 milyon varil olacak. İstanbul ve Çanakkale boğazlarını tanker yükünden kurtaracak yeni hattın maliyetinin de 2,5 milyar dolar olması bekleniyor.

Transneft şirketi Basın Sözcüsü İgor Deminin’in Reuters’e yaptığı açıklamada, “Eğer biz büyük kapasitede sevkiyat ön görürüsek, bu durumda Samsun-Ceyhan petrol boru hattına yüzde 50’ye kadar ortak alabiliriz.” dedi. Deminin yaptığı değerlendirmede ilk anlaşmada Eni ve Çalık’ın projeye üçüncü ortak konusunda mutabık olduklarını hatırlattı.

Geçen hafta Milan’da bir çalışma grubunun toplandığını kaydeden Transneft sözcüsü, burada taraflara yüzde 50’lik önerilerini ilettiklerini kaydetti. Transneft’in dışında Rus petrol şirketi Rosneft’in de projeye dahil olabileceği belirtiliyor. Taraflar Ocak ayında yeniden bir araya gelerek müzakerelerde bulunacak.

Transneft sözcüsü Demin, Bulgaristan’dan geçmesi planlanan Burgaz-Dedeağaç projesiyle ilgili görüşmelerin durdurulduğunu belirtti. Demin, “Bulgar tarafı kendi tutumunu netleştirmedi. Bulgaristan altı aydır ki bizim konuyla ilgili sorularımıza yanıt vermiyor.” diye konuştu.

Faruk Akkan, Fuad Seferov, Moskova, Cihan