Rusya nanoteknolojiden 30 milyar dolar kazanacak

1

Rusya Nanoteknoloji Devlet Kurumu (Rosnano) başkanı Anatoliy Çubays ülkenin 2015 yılına kadar 900 milyar ruble (29 milyar dolar) değerinde nanoteknoloji ürünü satacağını dile getirdi.

Rosnano başkanı Çubays, kurumun nanokompozitler, LED'ler, güneş enerjisi, elektronik eşya ve sağlık ürünleri üretiminde yoğunlaşması halinde bu hedefe kolayca ulaşılacağını belirtti.

Daha önce yayınlanan raporlara göre Rusnano 1 Nisan 2008-22 Aralık 2009 tarihleri arasında 61 projeyi onayladı ve bin 356 yatırım uygulaması almıştı. Çubays, "Polikristal ve üretimi konusuna değinirsek, eminim ki Rusya küresel polikristal pazarına en geç 2010 yılında dönecektir." diye konuştu.

Rusya'nın önceliklerinden birisi de güneş enerjisinde küresel pazarda önemli yere sahip olmak olduğunu belirten Çubays, Rosnanonun önümüzdeki yıl içinde 980 milyon dolar ile 1 milyar 600 milyon dolar arasında kredi alacağını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de Ekim'in başında yaptığı açıklamada devletin 2015 yılına kadar ülkede nanoteknoloji gelişimi için 10,6 milyar dolarlık yatırım yapacağını söylemişti.

Rusya'nın nanotekonoliji sürecinde önderlik etmek istediğini belirten Medvedev, "Ümit ediyorum ki nanoteknoloji, nano endüstrisi Rusya ekonomisinin en güçlü sektörlerinden biri haline gelecek. Bunun için yabancıların deneyimini kullanmayı ve adapte etmeyi ve bu alana yatırımcıları çekmeyi amaçlıyoruz.” şeklinde konuşmuştu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan