Türkiye, Rusya'dan ’al ya da öde’de öteleme isteyecek

0

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Rusya gezisinde bu ülkeden doğalgazdaki 'al ya da öde' şartı için öteleme isteyeceğini açıkladı.Aynı şartı İran'la da görüştüklerini belirten Yıldız, "İran ve Rusya'dan, 'al ya da öde' miktarlarının ötelenmesi konusunda taleplerimiz devam ediyor. Rusya'nın da bu konuya iyi niyetle yaklaşacağına inanıyorum." dedi.

Petrol Platformu Derneği'nin Ankara'da düzenlediği "Türkiye petrol potansiyeli" paneline katılan Bakan Yıldız, çıkışta gazetecilere Başbakan'ın Rusya gezisindeki gündemini değerlendirdi. Rusya ile geçtiğimiz ağustos ayında nükleer ile güney akım sismik çalışmalarına izin verilmesi, Samsun-Ceyhan boru hattı başlıklarında anlaşmalar imzalandığını hatırlatan Yıldız, bu anlaşmaların Erdoğan'ın gezisinde tekrar ele alınacağını söyledi. "Rusya'dan aldığımız gazın fiyatının düşük olduğunu söyleyemeyiz." diyen Bakan Yıldız, Türkiye'nin 'al ya da öde' şartının ötelenmesi talebinde bulunacağını açıkladı. Bakan Yıldız, "Dünyada doğalgaz tüketimi azalıyor. Rusya'dan 'al ya da öde' şartının ötelenmesi talebinde bulunacağız. Aslında sözleşmede böyle bir madde yok. Ancak Rusya'nın bu talebimizi iyiniyetle karşılamasını bekliyoruz." dedi.

Türkiye'nin Türkmenistan'dan doğalgaz alması gerektiğini belirten Yıldız, bölgedeki doğalgazla ilgili gelişmeleri şöyle değerlendirdi: "İran-Türkmenistan doğalgaz anlaşmaları yaptı. Türkmenistan-Çin doğalgaz boru hattı açıldı. Türkmenistan gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasını istiyoruz. Türkmenistan cumhurbaşkanıyla 2 saat görüştüm. Türkmenistan'la 16 milyar metreküplük doğalgaz anlaşmamız var ancak henüz hayata geçmedi. İster kamu isterse özel sektör eliyle olsun bu anlaşmayı hayata geçirmeliyiz." Türkmenistan doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine gönderilmesi konusunda çalışmalarının devam ettiğini belirten Yıldız, bu çalışmanın gerçekleşmesi halinde önemli bir adım atılmış olacağını söyledi. Yıldız, Türkiye'ye gelen doğalgazın az veya fazla olmasının çeşitli zararları beraberinde getireceğini, doğalgazın Türkiye'ye gelme miktarının Rusya'da Putin'le yapacakları görüşme sonucu netleşeceğini kaydetti.

ANKARA ZAMAN