ABD, doğalgaz üretiminde Rusya’yı solladı

1

Rus Kommersant gazetesinin haberine göre, ABD ilk kez içinde doğalgaz üretimi açısından Rusya’yı  geride bırakarak lider koltuğuna oturdu. 2009 yılı sonuçlarına göre, ABD’nin doğalgaz üretimi yüzde 3,7 artarak 624 milyar metreküpe ulaştı.

Rusya’nın üretimi de yüzde 12,4 oranında azalarak 582,3 milyar metreküpe geriledi. 

Rusya dev doğalgaz şirketi Gazprom da kurumun tarihinde ilk kez olarak böyle bir düşüş yaşadıklarını söyledi. Rus yetkililer 2010’da daha olumlu göstergeler elde edeceklerine inanırken, uzmanlar bu konuda iyimser değil. 

ABD Enerji Bakanlığı, doğalgaz üretimlerinin geçtiğimiz yılın Ocak-Ekim aylarında 2008 yılı  dönemine göre yüzde 3,9 oranında artarak 519 milyar metreküpe ulaştığını belirtiyor. 2009 yılının sonuna kadar da Amerika, bir önceki yıla göre yüzde 3,7 artış sağlayarak 624 milyar metreküpe ulaştı. 

Ayrıca, Rusya Enerji Bakanlığı  rakamlarına göre, ülkede doğalgaz üretimi 2009 yılında yüzde 12,4 oranda azalarak 582,3 milyar metreküpe düştü. Rusya doğalgaz üretimi açısından yedi yıl içinde ilk kez gerileyerek yerini Washington’a kaptırdı. 2002 yılında Rusya üretimde Amerika’yı sollamıştı. Rusya 539 milyar metreküp doğalgaz üretirken, ABD’nin rakamı 536 milyar metreküp olarak gerçekleşmişti. Moskova 1986-91, 1992-96 yıllarında ve daha sonra da 1999 yılında da doğalgaz üretiminde liderlik koltuğuna oturmuştu. 

ABD tüketim açısından da lider

2008 yılında Rusya 602 milyar metreküp doğalgaz üretirken, ABD 582 milyar metreküp doğalgaz üretmişti. Ayrıca Rusya ve ABD’yi başka doğalgaz üretici ülkelerle aynı kefeye koyduğumuzda arada büyük farkı görmüş oluruz: Listenin üçüncü ve dördüncü sıralarını paylaşan Kanada (175 milyar metreküp) ve İran’ın (116 milyar metreküp) rakamları 2008 yılına ait. İki ülkenin 2009 yılı rakamları henüz yok. Ayrıca ABD doğalgaz tüketicisi açısından da dünya liderliği koltuğunu korumaya devam (2008 yılında 657 milyar metreküp doğalgaz) ediyor. 

Gazprom, liderliği yakalayacağına inanırken, uzmanlar ise farklı görüşte. Gazprom resmi sözcüsü Sergey Kupriyanov da tarihinde ilk kez olarak böyle bir düşüş yaşadıklarını doğruladı. Gazprom sözcüsü, “Şirketimiz piyasaya bağımlı olarak çalışıyor. Geçen yıl zor geçti. Üretim açısından ilk kez böyle bir düşüş yaşadık. Bu da objektif nedenlerle ilgili bir şey. Piyasa özellikle bu kadar doğalgazı ihtiyaç duymuş. Ama bu yıl durum bizler için çok iyi olması lazım.” dedi. 

Amerikan East European Gas Analysis araştırma şirketi Başkanı Mihail Korçemkin, Rusya’nın  ABD’nin uzun yıllar gerisinde kalabileceğini iddia ediyor. Kommersant’a konuşan Korçemkin, “ABD doğalgaz üretiminde daha 15-20 yıl liderlik koltuğunda oturmaya devam edebilir. Dış sevkiyat ve iç doğalgaz satışıyla ilgili fiyat politikası, Rus doğalgaz alımının sınırlandırılmasına itiyor. Gazprom, yurtdışı piyasalarında daha ucuz doğalgaz satan rakipleri karşısında kayba uğruyor. 2009 yılında Norveç doğalgaz üretimini yüzde 13 (112 milyar metreküp), Katar ise yüzde 37,6 (106 milyar metreküp) oranda artırdı. Ayrıca Gazprom, iç piyasayı artırmayı da hesaba katmasın, çünkü Rusya’da fiyat artışı doğalgaz tüketiminin azalmasına yol açıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan