Rusya: Sorun çözülmezse tavuk ithalatında ABD’nin yerini Türkiye alacak

0

Rusya’nın ABD ile yaşadığı tavuk ithalatında sağlık kurallarına uymadığı ile ilgili tartışma Türk tavuk ihracatçılarına yarayacak. Rusya Bitki ve Hayvan Sağlığı Kontrol Merkezi’nden yapılan açıklamada ABD’nin gerekli tedbirleri almaması durumunda bu ülkenin yerini Türkiye’nin alacağını açıkladı.

Sözcü Aleksey Alekseyenko İnterfax’a yaptığı açıklamada Türkiye’ye alınacak önlemler ve Rusya’nın standartları ile ilgili gerekli belgelerin ulaştırıldığını ifade ederek, “Türk tarafı ihracat öncesi tam kontrolün sağlandığı mekanizmanın kurulmasının ardından ihracata başlayabilecek.” dedi.

Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatında 2008 Haziran’ında sorunlar yaşadığını, ancak bunların daha sonra çözüldüğünü hatırlatan Alekseyenko, “Türkiye gerekli denetim ve labarotuvar ortamlarını kurarak sorunu çözdü. Benzer çalışmaların beyaz ette de yapılması durumunda herhangi bir sorun bulunmuyor.” dedi.

Alekseyenko Türkiye’nin ihraç edeceği rakamla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmazken, Tarım Bakanı Mehdi Eker Türk basınına yaptığı açıklamada bu rakamın 500 bin metrik tona ulaşabileceği bilgisini verdi. Rusya 2010 yılında ABD’den 600 bin metrik ton tavuk ithal etmeyi planlıyordu. Ancak ABD’li firmaların uzun yola dayanabilmesi için kullandıkları klor miktarı Rusya açısından sağlıksız bulunması nedeni ile, 19 Ocak’tan itibaren ABD’li firmalardan yapılan ithalatın durdurulması gündemde.

Toplamda 2010 yılında 780 bin metrik ton tavuk ithal etmeyi planlayan Rusya aşamalı olarak iç üretime yönelecek. 2012’de kotaları 550 bine çekecek hükümet 2015’de de ithalatı tamamı ile sınırlandırmayı planlıyor.

Rusya Kümes Hayvanları Birliği Başkanı Galina Bobileva da The Moscow Times’a yaptığı açıklamada hükümetin Türkiye’den tavuk ithalatını başlatacağı ile ilgili kendilerine herhangi bir bilgi gelmediğini, alternetif komşu ülkelerin gündemde olduğunu söyledi.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin de konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede ABD’li firmaların sağlık kurallarına uymadıkları için ithalatın kesilme noktasına geldiğini, bunda siyasi hiç bir gerekçe olmadını ifade etmişti. Putin de yerli üretimin artırılması ve ortadoğu ülkelerini işaret etmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan