Rus ekonomistler uyardı: Kriz henüz sonlanmadı

4

Rusya’nın önde gelen ekonomi uzmanları küresel ekonomik krizin köklerinin halen yerinde durduğunu, krizin üstesinden gelindiği ile ilgili açıklamaların erken bir tespit olabileceği uyarısında bulundu.

Uzmanlara göre yaşanan ekonomik kriz sadece mali dengelerin bozulmasından kaynaklanmadı, yapısal alanda da ciddi sorunlar var. Krizin sonlanması ve istikrarlı bir büyümenin başlaması için 15-20 yıl gerekebilir.

Rusya Ekonomi Üniversitesi’inden Yevgeni Yasin ekonomik krizle ilgili oturumda yaptığı konuşmada, “Düşük maliyetli krediler ekonomiyi olumlu etkiledi. Ancak, kaynakların da hızla tüketilmesine neden oldu.” tespitinde bulundu.

Rusya Eski Ekonomi Bakanlarından Yasin, “Ekonomide inovasyon süreci zorunlu. İnternet, mobil teknoloji ve diğer gelişmelerin uygulamaya konulmalı. Dalgalanmanın sonlanması ve istikrarlı bir büyümenin başlaması için 15-20 yıllık süre gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Ekonomi Expert Group başkanı  Evsei Gurvich de ekonomik krizin hasarının beklenenden çok olduğunu, bunun için zamana ihtiyaç olduğunu kaydetti. Gurvich’e göre krizle büyüme arasında karşıt bir cycle işliyor.

Kremlin Ekonomi Danışmanları’ndan Sergey Prikhodko ise yaptığı açıklamada ekonomi çevrelerine dikkatli olunması çağrısında bulundu. Prikhodko’ya göre krizin sona erdiği ile ilgili semptomlar görülmeye başladı, ancak hastalık duruyor. Rusya ekonomisi krizin üstesinden gelecek, ancak bu beklenenden yavaş işleyecek.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan