Aksa Doğalgaz 2011’den itibaren Rusya’dan doğrudan doğalgaz ithaline başlıyor

5

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in Ağustos 2009’da gerçekleşen Ankara ziyaretinde Gazprom’la işbirliği anlaşması imzalayan Aksa Doğalgaz, gelecek yıl Rusya’dan doğrudan doğalgaz ithalatına başlıyor. Özelleştirilmesi beklenen Ankara ve İstanbul doğalgaz dağıtım ihalelerine de Gazprom’la birlikte girecek Aksa, Rus şirketle ortak sıvılaştırılmış doğalgaz santrali kurmayı da planlıyor.

Reuters’a açıklamada bulunan Aksa Doğalgaz Başkanı Cemil Kazancı Botaş’la Gazprom arasında yıllık 6 milyar metreküplük mevcut anlaşmanın 2011 yılında süresinin dolmasının ardından Rusya’dan doğrudan ithalata başlayacaklarını söyledi. Hükümet doğalgaz ithalat ve dağıtım sektörünün özel şirketlere açılması ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

Aksa’nın Gazprom’la bir çok alanda işbirliğini geliştirmek istediğini kaydeden Kazancı, “Bu aşamada öncelikli konu, Bataş’ın batı hattından Gazprom’dan aldığı doğalgazı 2011’den itibaren artık biz alacağız. Gazprom bu anlaşmayı bizimle imzalamak istiyor. Birlikte hareket edeceğiz. Rusya’dan getirdiğimiz doğalgazı birlikte dağıtacağız.” dedi.

Kazancı Rus ortak Gazprom’la birlikte Ankara doğalgaz dağıtımının özelleştirilmesi ihalesi ile de yakından ilgilendiklerini belirterek, “Aksa ve Gazprom işbirliği iki şirket açısından kazanımlar sağlayacak. Bu işbirliği Türkiye enerji sektörü açısından da son derece kritik.” değerlendirmesinde bulundu.

Aksa nükleer ihaleye de girmeyi düşünüyor

Kazancı açıklamasında Mersin Akkuyu da inşası kararlaştırılan ancak ihale sonucu mahkemece iptal edilen nükleer santralle de yakından ilgilendiklerini söyledi. Kazancı, “Eğer yabancı bir ortak bulabilirsek yeni ihaleye katılmayı düşünüyoruz. Nükleer enerjide herhangi bir işimiz şimdilik yok. Ancak enerji sektörünün bir çok alanında çalışıyoruz. Yabancı bir ortak bulabilirsek, nükleer santral ihalesine de girebiliriz.” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Moskova ziyaretinde nükleer santral ihalesi ile ilgili Rusya ile yeni bir anlaşma imzalanmıştı. Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin’in parafe ettiği anlaşma ile Rusya’ya ikinci bir şans verildi. İlk nükleer santral ihalesine Rus Atomstroyexport şirketi ile Türk Park Teknik birlikte katılmıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan