Azerbaycan, Rusya doğalgaz sevkiyatını iki kat daha artırıyor

4

Rusya enerji devi Gazprom, Azerbaycan’dan alınan doğalgaz miktarının 2011 yılında 2 milyar metreküpe çıkarılacağını açıkladı. 2010 için önce 500 milyon metreküp olarak pazarlık yapılan, ardından 1 milyar metreküpe çıkarılan Azerbaycan doğalgazı Rusya’ya akmaya başladı. Azerbaycan’ın İran’la da yaklaşık 2 milyar metreküplük doğalgaz satışı konusunda anlaşma sağladığı kaydediliyor.

Anlaşma ile ilgili açıklama Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR başkanı Rovnag Abdullayev’in, Gazprom CEO’su Aleksey Miller’le görüşmesinin ardından geldi. Miller açıklamasında Azerbaycan’ın sağlayabileceği doğalgazın tamamını almaya hazır olduklarını söyledi.

Rusya’nın by-pass edilmesini öngören Nabucco doğalgaz boru hattının ana tedarikçilerinden biri olacak Azerbaycan doğalgazının Rusya ve İran’a akacak olması, projenin gücünü kaybedeceği yorumlarına neden oluyor.

ABD’nin enerji temsilcisi Richard Morningstar, Bakü’de gerçekleştirdiği görüşmelerde Azeri doğalgazının Nabucco üzerinden akması konusunda talepte bulunduğu belirtiliyor. Amerikalı yetkili Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve diğer üst düzey Azeri yetkililerle bir araya gelmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan