Rusya ile uzlaşma olursa nükleer santral ihalesiz yapılacak

0

Türkiye'nin ilk nükleer santralinin yapımı için açılan ihalelerden sonuç alınamazken, Rusya ile bu alanda teknik heyetlerin çalışmasından uzlaşma sağlanması halinde ilk santralin ihalesiz şekilde yapılması öngörülüyor.

Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt (TETAŞ) tarafından açılan ve Mersin Akkuyu'da inşa edilmesi öngörülen nükleer santral ihalesine tek teklifi Rus-Türk ortaklığı Atomstroyexport-Inter RAO ve Park Teknik vermişti. Ancak ihale, Danıştay'ın ihaleye temel teşkil eden yönetmeliğin üç maddesine ilişkin yürürlüğü durdurmasının ardından 20 Kasım 2009'da iptal edilmişti. Enerji yetkilileri, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın bu ay gerçekleştirdiği Rusya ziyaretinde nükleer santral konusunun gündeme geldiğini ve iki ülke heyetinin bu konuda çalışma yapmasına karar verildiğini belirtti. Bir yetkili, Erdoğan'ın Moskova ziyaretinde Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile nükleer santral için işbirliği protokolünün imzalandığına işaret ederek, "Şimdi teknik heyetlerin çalışması kararlaştırıldı. Bu çalışmanın sonucunda eğer bir anlaşma sağlanırsa nükleer santral ihalesiz olarak yapılacak." dedi. Bir başka yetkili de Rusya ile nükleer enerji alanında yapılacak çalışmalar çerçevesinde milletlerarası anlaşmanın gündeme geleceğini kaydetti. Aynı yetkili, nükleer santralde kamu payı olmasına sıcak bakıldığını, ancak oranın müzakereler sonucunda ortaya çıkacağını bildirdi.

Öte yandan, Rusya devlet nükleer kurumu başkanı, İran'da inşa ettikleri Bushehr nükleer enerji santralini bu yıl faaliyete geçireceklerini açıkladı. Rusya 1.000 MW gücündeki Bushehr tesisini kurmayı 15 yıl önce üstlenmiş ancak 1 milyar dolar maliyetli projenin tamamlanması gecikmişti. Diplomatlar, Rusya'nın santral yapımını, İran ile ilişkilerinde koz olarak kullandığını ifade ediyorlar. Rosatom Kurumu Başkanı Sergei Kiriyenko, önceki gün gazetecilere yaptığı açıklamada, "2010 Bushehr'in yılı olacak." dedi.

ANKARA, MOSKOVA REUTERS ZAMAN