Rusya’nın 500 bin ton beyaz et talebini karşılayamayız

0

Rusya'nın Türkiye'den yıllık 500 bin ton beyaz et alma kararı üreticileri sevindirdi. Ancak üreticiler, Rusya'da rekabet edebilmek için devletin üreticileri desteklemesini istiyor.

Geçen hafta Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Rusya ziyaretine katılan Tarım Bakanı Mehdi Eker, Rusya'nın yıllık 500 bin ton piliç eti talebinde bulunduğunu açıkladı. Önceki gün ise Rusya Bitki Karantina Federal Servisi ile yapılan görüşmeler sonucunda 500 bin tonluk beyaz et kotasının onayı alındı. Ancak bu rakam sektörün neredeyse yıllık ihracatının 5 katına denk geliyor. Fiyatların uyması halinde Rusya'nın talebinin bir miktarını karşılayabileceklerini belirten Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği (BESD-BİR) Başkanı Zuhal Daştan, "Türkiye'nin beyaz et üretimi 1,2 milyon ton civarında. Bunun ancak bir miktarını Rusya'ya verebiliriz. Bu da senede 50-100 bin ton arasındadır. Kesinlikle 500 bin tona çıkmaz." dedi.

Zuhal Daştan, son dönemlerde kırmızı et fiyatlarındaki aşırı yükselişin beyaz ette iç piyasayı daha cazip hale getirdiğini vurguladı. Rusya'nın önümüzdeki 5-6 yıl içinde beyaz et ithalatını kademeli olarak azaltmayı, 2015 yılında ise tamamen durdurmayı planladığını aktaran Daştan, şunları söyledi: "İç piyasa kalıcı, Rusya geçici. Dolayısıyla iç piyasayı bırakmayız." Benzer endişeleri dile getiren birlik Genel Sekreteri Yüce Canoler de, Rusya'ya ihracatta fiyat belirsizliğinin söz konusu olduğuna dikkat çekerek, "Onlar ne verebilirler, bizim ne alabileceğimiz net değil." dedi. Rusya'nın Türkiye'den alacağı beyaz ete kota uygulamayacak olmasının daha serbest hareket imkanı getireceğini vurgulayan Canoler, konuyla ilgili resmi açıklama yapılmasını beklediklerini ifade etti. Canoler, "Amerika, Rusya'ya ihracat yapan firmalara ton başına 600 dolar destek veriyor. Bizim desteğimiz ise ton başına sadece 26 dolar." bilgilerini verdi. Rusya'ya en erken ihracatın mart ayında başlayabileceğini öngören Genel Sekreter, ürünü tanıtmak ve göstermek için başlangıçta birkaç sefer zararına ihracat yapılabileceğini ancak devamının Rusya'daki gelişmelere bağlı olacağını dile getirdi.

Beypiliç Genel Müdürü Sait Koca, Rusya pazarında öncelikle fiyatların oluşması gerektiğini kaydetti. "Eğer Amerika'dan aldığı fiyattan istiyorsa ben bir gram mal veremem." diyen Koca, "Rusya'nın Amerika'dan aldığı malların yüzde 98'i but. Çok ucuza alıyor. Biz o kadar but verebilecek miyiz? Bu kadar but verirsek göğsü ne olacak? Bunların netleşmesi lazım." şeklinde konuştu.

ZAMAN