Putin’den Kafkas açılımı; daha fazla istihdam

2

Rusya Başbakanı Vladimir Putin Kafkaslarda barış ve istikrarın kalıcı hale gelmesinin ekonomik kalkınma ve istihdamla mümkün olacağını söyledi. Rusya’nın yeni oluşturduğu sekizinci bölge ‘Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi’nin merkezi olarak kabul edilen Pyatigorsk şehrinde bölge liderleri ile bir araya geldi. Putin, yeni atanan Vali Aleksander Hloponin ve diğer liderlerden bölge ekonomisinin yeniden inşasını, istihdam sağlanmasını ve yaşam koşullarının iyileştirilmesini istedi. Putin bu yönde ortaya konacak çalışmalarla bölgede barış ve istikrarın daha kalıcı hale gelebileceğini belirtti. Putin’e göre askeri yöntemler bu aşamada yetersiz kalabilir.

 

Rusya başbakanı, “Haydutları kovduk. Bunu birlikte başardık. Birlikte kazandık ve barışı sağladık. Şimdi bir adım daha atma zamanı geldi. Özünde bu adım ilkinden daha kolay değil. Bölgede özel ekonomik bölgeler oluşturmalıyız. Yatırımcıları bu bölgeye çekmeliyiz. İnsanların yaşam koşullarını iyileştirmek zorundayız.” dedi.

 

Yüksek orandaki işsizliğin hükümete güvenin azalmasına ve ayrılıkçı gruplar için de zemin oluşturduğuna dikkat çeken Putin, “Yeni istihdamların oluşturulması için yapılacak çalışmalar yaşamsal öneme sahip. Yeni projeler, küçük ve orta ölçekli işletmelerin teşvik edilmesi, bölgesel sanayi ve tarımda kalkınma ve ve altyapı hizmetlerinin iyileştirilmesi için çalışmalıyız.” tespitinde bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de önceki gün gerçekleştirdiği Devlet Konseyi toplantısında Rusya’nın bölgesel politikalarında sorunlar olduğuna işaret etti. Bölge yöneticilerinden halktan tüm kesimlerini dikkate almaları ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi için çalışmalarını isteyen Medvedev, Kuzey Kafkasya ile ilgili yeni yapılanma ile ilgili bilgi verdi.

Çeçenistan, Dağıstan, İnguşetya, Karaçay Çerkes ve Kabardina Balkar gibi Müslüman Kafkas Cumhuriyetlerin bağlı olduğu yeni bölge çalışmalarına başladı. Hükümet ve Kremlin’den tam destek alan bölge valisi Hloponin, aynı zamanda Başbakan Yardımcısı olarak da görev yapacak.

Rusya’nın Kafkas bölgesinde ayrılıkçı gruplar ve terör eylemleri henüz sonlandırılabilmiş değil. İki hafta önce Dağıstan’da polis merkezine gerçekleşen saldırıda 7 polis ölürken, 20 kadar polis de yaralandı. Ekonomik problemler de bölgede artarak devam ediyor. İnguşetya’da işsizlik yüzde 55’lere ulaşmış durumda. Uzmanlara göre, bölgede etkin olan aşiretler, resmi yönetim, ayrılıkçı gruplar ve Kremlin arasında denge kurmak zorunda kalacak Hloponin’in yeni görevi hayli zor olacak.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan